Tõstukite lisaseadmed

Kauba käsitsemine ja hoiustamine kaubaalustel ei ole alati kõige efektiivsem moodus.

Kui on tegemist erimõõduliste ja -kujuliste kaupadega, mis ei saabu lattu alustel ning mida ei hoiustata ega väljastata alustel ja mille kogused on arvestatavalt suured, on sageli õigem varustada tõstuk vastava lisaseadmega.

Kaup võetakse treilerist või konteinerist tõstuki haaratsi abil ja siirdatakse vastuvõtualale. Peale vastuvõtukontrolli viiakse kaup lisaseadet kasutades hoiustamiskohale. Ka kauba väljastamine toimub üldjuhul sama tõstukihaaratsi abil.

Levinumad kaubad, mille puhul kasutatakse haaratseid, on kodumasinad, tarbeelektroonika, paberirullid jne. Lisaseadmed on töötatud välja eraldi, kindla kaubaliigi tõstmiseks ja siirdamiseks ning üldjuhul ei sobi need muude kaupade käsitsemiseks. Haaratsite poolt tekitatav rõhk pakenditele on arvestatud pakendite ehitust ja vastupidavust silmas pidades.

Haaratsitele võib hankida juurde kiirühendusseadmed, mis võimaldavad ühendada tõstuki hüdraulika haaratsi omaga mõne minuti jooksul. Kindlasti peab arvestama seda, et kui lisaseadet vajatakse tööpäeva jooksul pidevalt, pole õigustatud selle pidev külge- ja lahtiühendamine. Sellisel juhul on õigem hoida üks tõstuk pidevalt haaratsiga.

Tõstukite haaratsid on suhteliselt kallid (uuena 100 - 200 000 kr), mistõttu oleks vaja enne haaratsi muretsemist hoolega kaaluda, kas kallis investeering end ka ära tasub. Kindlasti on õigustatud haaratsite kasutarnine tehase- ja tootjate keskladudes, kus kogu töö tehakse neid kasutades. Asi võib olla problemaatilisem jaotus- ja logistikaettevõtte ladudes, kus haaratsi kasutamiseks ei pruugi olla mahud piisavad.

Kokkuvõtteks lisaseadmetest:
Vastavalt töö iseloomule on võimalik tõstukeid varustada erinevate lisaseadmetega. Laialt on levinud kahvlite hüdrauliline külgnihutus, kahvlite positsioneer, erinevad haaratsid, rotaatorid jne. Enne lisasedme soetamist on vaja välja selgitada  käsitletava kauba täpsed parameetrid ja tõstuki tehnilised võimalused. 

iDevice ikoon Pildigalerii
Näita Vaadihaarats pilti
Vaadihaarats
Näita Tõstuki kahvlite külgnihutuse seade pilti
Tõstuki kahvlite külgnihutuse seade
Näita Positsioneer pilti
Positsioneer
Näita Kolm kahvlipaari pilti
Kolm kahvlipaari
Näita Töö lisaseadmega tõstukiga pilti
Töö lisaseadmega tõstukiga
Näita Paberirulli haarats pilti
Paberirulli haarats
Näita Haarats tünnide transportimiseks pilti
Haarats tünnide transportimiseks
Näita Paberirulli haarats pilti
Paberirulli haarats