Pöördkahvliga tõstukid
Pöördkahvliga tõstukeid kasutatakse kõrgete ladude kitsastes vahekoridorides (1,7 m). Tõstuk sõidab vahekoridoris risti pööramata ja kaup paigutatakse hoiukohale tõstuki kahvleid 90° pöörates. Tõstuki suunamine kitsas koridoris toimub siinide abil, mis on kinnitatud riiulipostide ette või induktsiooni (elektriline või magnetiline mõju) teel. Need tõstukid on valmistatud arvestusega, et koormusi tuleb tõsta kuni 8 - 9 riiulikorrusele. Selleks, et suurel kõrgusel oleks kauba paigutamine ja haaramine võimalik, on pöördkahveltõstukid varustatud videokaamerate ja monitoridega. Ka kuuluvad tõstuki põhivarustuse hulka erinevad turvaseadmed. Toodetakse tõstejõuga 1,0 t - 1,5 t. Tõstekõrgus kuni 14,5 m. Liikumiskiirus kuni 12 km/h. Alused võib tõsta ja maha panna tõstuki kõrvale vasakule või paremale poole.
|
Pildil: Pöördkahvliga tõstukid laos |

Pöördkahveltõstuk on võimeline töötama ka riiulite vahekoridoridest väljaspool. Siiski on saanud selgeks, et suurima tootlikkuse savutab selle tõstukitüübiga ainult vahekoridorides töötamisel. Muud tõstukid peaksid vedama hoiukohtadele paigutatavad kaubad vastuvõtualalt ette ja pöördkahveltõstuki poolt riiulikohtadelt võetud täisalused loovutusalale.
Pöördkahveltõstukid suudavad tõsta max 1500 kg koormaid kuni 10 m kõrgusele. Kõige levinumad pöördkahveltõstukite kasutajad välismaal on auto varuosade laod, auto komponentide tootjad, esmatarbekaupade hulgimüüjad, arvutitootjad, elektroonikakomponentide tootjad, jalanõude hulgimüüjad ja kirjastused.
Tõstukil on elektrooniline regeneratiivne pidurisüsteem, millega laetakse pidurdamisel akut. Ka koorma langetamisel kasutatakse regeneratiivset efekti aku laadimiseks. Tänu pidevale töö ajal laadimisele on aku kestvus tasemel. Üldjuhul on võimalik töötada ühe laadimiskorra järel tõstukiga intensiivselt kogu
kaheksatunnise vahetuse.
Tõstuki juhtimiseks vahekoridorides saab kasutada nii orienteerumist põrandasse asetatud kaabli elektromagnetvälja abil kui ka sõitmist juhtrelsside vahel.
Tõstukile saab paigaldada kõrguste eelneva valiku süsteemi. Sellega saab programmeerida ette tõstekõrgused vastavalt riiulikorruste kõrgusele. Juht ei pea tõstmise lõpufaasis jälgima, millal alus jõuab õigele kõrgusele. Vajalik kõrgus on ette antud, kahvlid peatuvad ja töö muutub kiiremaks ning mugavamaks.
Kahvlite külgliikumine kelgul toimub hüdraulilise mootori abil. Tõstekahvli pööramiseks ümber telje 1800 kulub aega 8 sekundit. Kahvli liikumise kiirus on 0,21 m/s.
Tõstuki kiirendust, aeglustust ja lõppkiirust piiratakse automaatselt sõltuvalt kahvlite kõrgusest. Kahvlite kõrgusel üle 3 m on võimalik liikuda väljaspool vahekoridore kõigest kiirusega 2,5 km/h. Vahekoridoris on kahvlite kõrgusel 3,5 - 6,75 m kiirus piiratud lineaarselt vahemikus 9,0 - 2,5 km/h. Kahvlite kõrgusel rohkem kui 6,75 m on liikumiskiiruseks vahekoridoris 2,5 km/h.
Elektrikulu vähendamise eesmärgil ehitatakse külmutuslaod kõrgetena. Siinjuures sobib kasutada just külmutatud toidukaupade käsitsemiseks pöördkahveltõstukit. Toodetakse ka köetava kabiiniga külma lao versioone.