VII – 6 Tartu Linna Kutsekeskkool nr 16; Tartu Ehitus- ja Kergetööstuskool

Kooli nime muutus ei toonud kaasa suuri muudatusi õppetöö korralduses. Küll paranes kutsekooli õpilaste aineline olukord.

Kõikidele õpilastele oli riigi poolt ette nähtud tasuta söök 3 korda päevas. Ühika omad pidid 3 korda söömas käima, linna õpilastele maksti hommiku ja õhtusöögi raha välja. Tasuta söök oli ette nähtud kogu õppeaja jooksul, s.o 365 päeva aastas. Kui õpilane pikemalt koolist puudus (oli haige, praktikal) arvati ta toidult maha ja raha maksti välja.


Fotodel: (üleval) juuksurisalong; õmblustöökoda; (all) korvapallimeeskond; õmblustoodang. Allikas: TKHK arhiiv.

Arvestust söögirahade üle pidas meister. Siis oligi grupil kaks juhti:
Meister kontrollis kaks korda päevas tundidest osavõttu ja tegi sellekohaseid sissekirjutusi ülekoolilisse puudumisraamatusse, ta pidi samal päeval puudujate vanematega kontakti võtma ning lõunaks välja selgitama puudumise põhjuse. Meister pidi lahendama kõik õpilasega seotud probleemid. Korraldas grupi praktikaasjad ja käis ettevõttes praktikanti kontrollimas. Klassijuhataja jälgis õppeedukust.

Algselt oli õppuritele ette nähtud tasuta riietus - koolivorm ja tööriided (lisaks pesu ja üleriided). Näiteks said noormehed ühe ülikonna kahe aasta peale. Pluuse, sokke ja pesu jagati tihedamini. Ühika elanikele oli ette nähtud kooli kulul seep ja hambapasta. Kui tasuta riietuse jaotamine lõpetati, hakkasid õppurid saama stippi, mille suurus oli 30 rubla kuus.

Koolipäev algas 8.30 nagu tänagi. Kuid sellele eelnes rivistus: kõik grupid seisid ja kuulasid korraldusi algavaks päevaks. Ühtlasi kontrolliti seal, kas õpilased on ikka viksilt riides (noormehed ülikondades ja lipsuga!!) ja kas neil on olemas vahetusjalanõud. Kontrolliti ka soengut. Noormeeste juuste pikkus ei tohtinud ulatuda pluusi kraeni. Tütarlastel pidid juuksed kinni (patsis, hobusesabas) olema. Keelatud olid sõrmused, kõrvarõngad ja meik. Vanemuse tänaval õpetas sõjalist algõpetust, muide see oli kõikidele (ka tüdrukutele) kohustuslik õppeaine, Tiit Kaber. Poiste ütlemine tollest ajast: „Ise on siil ja meist tahab siilipoegi teha".

Vanemuse majas on õppinud jalgratturid Janek Ermel ja Allan Oras, veemotosportlane Art Raudva, korvpallur Lea Kiis-Vene jt, Eesti Rammumees Andrus Murumets, juuksuriõpetajad Taissa Sulajeva ja Merike Rosenthal, ehitusõpetaja Kaido Toobal, puiduõpetaja Kalle Viira ning kehalise kasvatuse õpetaja Tiit Tammaru.


Fotod: (üleval) õpetajate vabakava; õpetajad, keskel istub Ojastu; (all) lõpetajad. Allikas: TKHK arhiiv.