Suurköögis kasutatavad töövahendid

 

 

  Nimetus Kasutamine / hea töövahendi tunnused
Mõõtevahendid
Mõõtelusikad Maitseainete, kergitusainete jms mõõtmiseks; plastmassist või roostevabast terasest. Mahumõõtemärgistus nõu ülemise servaga tasa.

Mõõtekannud

Püsib hästi püsti, mittetilkuva äärega, selge mõõtemärgistus nõu siseküljel; roostevabast terasest, plastmassist või klaasist. Roostevabast terasest mõõtekannud sobivad kuumade ja külmade vedelike ning kuivainete mõõtmiseks; plastikust mõõtekannud sobivad külmade vedelike ja kuivainete mõõtmiseks.
Kulbid Vedelike, masside ja valmistoidu jagamiseks ning portsjoneerimiseks. Roostevabast terasest või plastmassist, erinevate mahtudega. Portsjoneerimiseks mõeldud kulbid on sageli ergonoomilise käepidemega, et käerannet vähem kurnata. Tihti on maht märgitud kulbi varrele.
Termomeetrid Toiduainete ja toitude sisetemperatuuride mõõtmiseks. Vt ka eeltöötlusseadmete juurest.
Eeltöötlusvahendid
Juurviljaharjad Väiksemate juurviljakoguste pesemiseks. Varrega või ilma, harjased jäigad. Taluvad masinpesu.
Koorimisnoad Köögiviljade ja puuviljade koorimiseks ning puhastamiseks. Noa käepide karedapinnalisest plastmassist või kasutatakse metalse peaga täisvalu nuga. Koorimistera võib olla jäiga kinnitusega või liigendiga. Tera peab olema piisavalt pikk, umbes 6 cm, teras olev pilu peab olema piisavalt lai, et koored sinna kinni ei jääks.
Köögiviljanoad Koorimiseks ja puhastamiseks. Käepide peab olema piisavalt suur ja kätte sobiv. Noatera ei tohi olla liiga pikk, sobiv pikkus on ~8 cm, otsast laugja kujuga ja terav. Käepideme sobivaim pikkus on ~10 cm ning see peab ulatuma tera selja poolt tera peale sõrmele toeks.
Üldnuga Mitmeotstarbeline, sirge teraga. Piisavalt jäik, käepide käega haaramiseks sobiva paksusega.
Lihanuga

Toore liha lõikamiseks. Käepide puust või karedapinnalisest plastmassist, et see ka niiskes käes püsiks. Noa tera on tugev ja paindumatu, tera sobiv kõrgus on

1,5-3 cm, pikkus ~15 cm.

Kokanuga Köögivilja lõikelaual tükeldamiseks, hakkimiseks ja lihatoitude lõikamiseks. Peab käes tunduma tugev ja turvaline. Noatera peab olema piisavalt kõrge ja pikk. Hea kokanoa tera on vähemalt 4 cm kõrge ja 20 cm pikk. Kui noatera lõikeserv lõikelauale toetada, siis peavad sõrmenukid käepideme ja lõikelaua vahele mahtuma.
Fileerimisnuga Kalade fileerimiseks ja fileede viilutamiseks. Käepide puust või karedapinnalisest plastmassist, piisavalt toekas, et saaks korraliku haarde ja ka niiskes käes püsiks. Noatera kitsas, piisavalt pikk 15-25 cm, painduv ja otsast aheneva kujuga.
Leivanuga Rabeda koorega ja pehmesisuliste pagaritoodete tükeldamiseks. Sobib ka suurte puuviljade, nt meloni ja ananassi tükeldamiseks.
Lõikelaud

Kasutatakse nii puidust kui plastmassist lõikelaudu. Lõikelaua pind peab olema sile ja tugev, see ei tohi anda lõikamisel pindu või tükikesi, ei tohi kergesti sisse võtta lõhnu ega maitseid. Kasutatakse leiva, liha, kala, köögiviljade tükeldamisel töölaua kaitsmiseks ja noa nürinemise vältimiseks. Lõikelauad toidutoorme, toortoitude, kuumtöödeldud toitude ning valmistoitude käsitsemiseks peavad olema kas märgistatud või erineva kuju või värviga. Sellekohane teave peab olema köögis nähtaval kohal.

Plastikust lõikelaudade värvide tähendused:

  • Sinine (värske kala)
  • Pruun (juurvili)
  • Punane (toores liha)
  • Kollane (küps liha)
  • Roheline (salat ja puuvili)
  • Valge (leiva- ja piimatooted).
Lihavasar Liha kobestamiseks ja vormimiseks enne kuumtöötlust. Tugevast materjalist, harilikult alumiinium või malm, monoliitne.
Köögikäärid Kasutatakse kalade puhastamisel, maitserohelise lõikamisel ja lindude tükeldamisel. Peavad olema tugevast terasest, paindumatute harudega, käepide peab hästi kätte istuma. Kääriterad on tihti hammastatud, et vältida toodete libisemist tükeldamisel. Sageli on terades ka väikesed kaarjad väljalõiked, et vältida nt linnukontide libisemist kääriterade vahel. Käepideme sisepinnad võivad olla kummikattega, et paremat haaret saada.
Riiv Köögiviljade, puuviljade, juustu riivimiseks ja viilutamiseks. Riivid on kas roostevabast terasest või tugevast plastmassist. Erinevatel tahkudel on erineva jämedusega riivid.
Sõel Pastade, tangainete kurnamiseks, köögivilja blanžeerimiseks, jahu ja tuhksuhkru sõelumiseks ning kuumtöödeldud köögiviljade peenestamiseks. Hea sõela käepide on korralikult sõela külge kinnitatud, suurematel sõeladel on sõelavõrgu all tugikaared.
Kastmesõel Puljongite ja kastmete kurnamiseks. Koonusekujuline, sõela alumine, koonuse tipu osa on tihti umbne.
Kurn Köögiviljade kurnamiseks ja loputamiseks, pastatoodete loputamiseks pärast keetmist, kurnal võib olla kaks sanga, mis tagavad korraliku haarde kurnast.
Vahukulp Vahu eemaldamiseks ja köögiviljade, friteeritavate toodete tõstmiseks. Vahukulbi ümar kuju järgib keedunõu ümarat vormi. Kaha ja varre liitumiskoha nurk peaks olema ~130 kraadi.
Sidrunipress Tsitrusviljadest mahla pigistamiseks. Piisavalt suur ja ümar. Mahlakogumisnõu piisavalt suur ning seemneid eraldav.
Pallvispel Väikese koguse tooraine vahustamiseks ja segamiseks. Erineva kuju ja ehituse ning elastsusega. Pirnikujuline, vispel on vähemalt 10 terastraadiga. Suurematel visplitel terastraadid ristumiskohas lõdvalt terasrõngaga kinnitatud.
Spiraalvispel Ennekõike kergete / õhuliste toorainete, nt muna/munavalge, vahukoore vahustamiseks. Erineva kuju ja ehituse ning elastsusega. Käepide toekas ja kergesti haaratav, ülaosast laienev. Varre kinnitusnurk ~130 kraadi.

Puulusikad ja

-labidad

Erinevate toorainete ja toitude segamiseks nii külm- kui kuumtöötlusel. Materjalist tulenevalt sobivad ka mittenakkuva kattega pottides ja pannidel kasutada. Labida või lusika ots võib olla viltuse lõikega - tagab parema kontakti poti või panni põhjaga ning põhja ja serva vahelises nurgas. Suurköökides kasutatava suur puulabidas ehk mõla võib olla vahedega/perforeeritud, et hõlbustada tööd.
Puidust kahvel Sobib eriti hästi raskete toiduainete, kastmete, suppide jms segamiseks, nt roux'ga tihendamiseks. Kahvliharud peavad olema piisavalt pikad ja ümara disainiga, et puhastamine oleks lihtsam.
Kausid Erinevaid kausse kasutatakse näiteks toiduainete segamiseks, vahustamiseks ja säilitamiseks. Erineva kuju, mahu ja servakõrgusega, roostevabast terasest, portselanist/keraamikast või plastmassist. Vahustamiseks sobivad ümarapõhjalised kausid (munavalgele plastikust kausse ei soovitata). Libisemise vältimiseks põhja all kummirõngas. Roostevabast terasest kausid sobivad hästi kuumade roogade valmistamiseks ja säilitamiseks. Plastikust kausid sobivad taignate valmistamiseks, segamiseks ja säilitamiseks. Melamiin (plastiku liik) ei sobi mikrolaineahjus kasutamiseks. Portselankausid sobivad roogade serveerimiseks ja ahjuroogade valmistamiseks.
Kaabitsad ehk noolijad Sobivad erinevate toiduainete ja valmisroogade nõust kättesaamiseks, et kaod oleksid väiksed ja nõusid lihtsam pesta. Heal töövahendil on kaabitsa osa suur ning painduvast materjalist, ots piisavalt suur nõu põhja puhastamiseks; vars puust, metallist või plastmassist, vähemalt 15 cm pikk. Kaabitsaid valmistatakse plastikust, silikoonist või kunstkummist. Kunstkummist kaabitsad tuleb pesta kohe pärast kasutamist, sest toidus leiduvad rasvad muudavad kummi hapraks.
Vormid Kasutatakse ahjus küpsetamiseks, on erineva suuruse ja kujuga, ka lahtikäivad. Ahjuvormid on keraamilised, klaasist, roostevabast terasest või mittenakkuva kihiga kaetud metallist. Klaasist ja keraamikast vorme kasutatakse ka roogade serveerimisel. Sufleevormid on kõrgeservalised, serva ja põhja vaheline nurk on 90 kraadi.
Taignarull Kasutatakse taigna rullimisel (nt pärmi- ja muretaigen). Raske (~2,5 kg) ja sileda pinnaga, puidust, plastmassist või kivist. Heal taignarullil on laagrid ja ta liigub kergesti. Rulli läbimõõt 10-12 cm, käepidemed piisavalt pikad ning hästi vormitud. Kivist taignarullid sobivad eriti hästi nt lehttaigna rullimiseks.
Pritskotid Plastikuga kaetud riidest. Kasutatakse pehmete masside vormimisel, pastade, täidiste ja glasuuri toodetele kandmiseks ja kaunistamiseks. Pritskott peaks olema 35-60 cm pikk ja painduvast murdumatust materjalist. Pritskoti sisepind peab olema libe. Erinevate tulemuste saavutamiseks on pritskotil erisugused otsikud ehk tülled. On ka ühekordselt kasutatavaid plastikust pritskotte. Pritskoti võib ise valmistada ka kilest või küpsetuspaberist.
Tülled Tinutatud plekist ja erinevate otsatöötlustega. Pestakse käsitsi ja kuivatatakse hoolikalt roostetamise vältimiseks.
Lõikurid Taignast toodete vormimiseks. Sileda või lainelise lõiketeraga. Lõiketera peab kergesti liikuma ja olgu terav, et säilitada taignate kihiline struktuur. Tera käepide peab olema piisavalt pikk ja head haaret võimaldava kujuga.
Pintslid Naturaalsest kiust, silikoonist või plastmassist. Kasutatakse küpsetiste määrimiseks, vormitoitude ja vormide võidmiseks, grillitava moppimiseks. Pintsli vars peaks olema vähemalt 10-15 cm ja harjased vähemalt 3,0-3,5 cm. Munaga määrimiseks kasutatava pintsli harjased peavad olema pehmed ja võidmiseks sobiva pintsli harjased jäigad. Moppimiseks on kõige paremad naturaalsete harjastega pintslid, kuna need taluvad kõrgeid temperatuure.
Kuumtöötlusvahendid

Alumiiniumist pottide ja pannide valmistamise video

Potid/keedunõud, kastrulid Keetmiseks ja hautamiseks on peamised kuumtöötlustöövahendid paksupõhjalised, tavaliselt roostevabast terasest nõud, mille ülaserv on kujundatud mittetilkuvaks, põhja ja väliskülje liitekoht ümardatud. Käepidemed on head haaret võimaldava kujuga, suuremate nõude puhul tasakaalu säilitamiseks piisavalt madalal. Kaas asetub tihedalt ülaservale. Induktsioonpliitidele sobilike keedunõude põhjas on magnetiseeritud materjal.

Karastatud alumiiniumist pannide valmistamise video

Praepannid Mõeldud väikese koguse toiduainete pruunistamiseks ja praadimiseks pliidil. Panne toodetakse näiteks valurauast, samast materjalist varrega, terasest, ka mittenakkuva kihiga kaetud alumiiniumist. Paks ja sile põhi säilitab kuumenemisel oma kuju. Heal praepannil on 3-5 cm kõrgune 45-55 kraadise nurgaga laugjas serv. Panni sisekülg ja põhi peavad olema ühendatud ümara nurgaga.
Kastmekastrul Kõrgema servaga roostevabast terasest pann.
Pannilabidad Kasutatakse toodete pööramiseks küpsetamisel, portsjontükkide teisaldamiseks. Hea pannilabida nurgad on ümarad, labidaosa tugev, kuid otsast painduv, et hõlbustada labida toote alla lükkamist. Võivad olla puidust, metallist või plastmassist ja silikoonist. Vars peab olema pikk 10-12 cm, et kasutaja käele rasva ei pritsiks.
Pintsetid Kõikvõimalike lisandite ja kuumtöödeldavate toiduainete tõstmiseks, roostevabast terasest või plastikust.

Väiketöövahendite valiku Padernolt leiate siit (inglisekeelne elektrooniline kataloog).