Toote tasandid

iDevice ikoon

Turunduses käsitletakse toodet kolmetasandilisena:

  • tuum - põhiline hüve, mida tarbija ostab
  • konkreetne toode - omadused, stiil, kvaliteet, bränditunnused, pakend
  • laiendatud toode - lisateenused, sh paigaldamine, järelhooldus, garantii jm.

Tootja jaoks on oluline luua oma tootele „tuum", mis on tarbijale väärtuslik. Näiteks on tugitooli ostnud inimesele toote põhihüveks istumise mugavus, kuid teisele inimesele võib see olla vajadus tunnustuse järele. Leiva põhihüveks võib olla nälg või hoopis tervislikult toituda. Uute prillide korral võib põhihüveks olla hea nägemine või enda näitamine ( kui on tegemist tuntud kaubamärgiga).

Teise tasandi ehk reaalse toote loomiseks peab tootja teadma, mida tarbija väärtustab põhilise hüvena. Reaalne toode on vaadeldav viie põhikomponendi kaudu: omadused, stiil, kvaliteet, margitunnus, pakend. Tähtsaim omadus on kvaliteet, mis näitab toote sobivust sihtotstarbeliseks kasutamiseks. Toote omadused on sellised, mis teevad toote eriliseks (pehme tugitool teeb istumise mugavaks).Toote eriomadused tõstavad toote hinda, kuid aitavad ka toodet konkurentide omast eristada ja annavad ostjale valikustiimuli. Hea stiil (väliskujundus) toob toodet paremini esile. Pakendist on tänapäevases turunduses saanud toote väga oluline koostisosa. Ostja jätab hea toote ostmata, kui pakend ei ole ilus ja ei ärata tähelepanu.

Toote kolmas tasand peab looma konkurentsieelised. Kõige sagedamini moodustub toote kolmas tasand kõikvõimalikest tarbijakasu ja -mugavusi lisavatest teenustest toote juurde. Näiteks tuuakse tugitool ostajale koju. Tootele tehakse järelhooldust või parandatakse toode garantiiremondi korral tasuta.

 

 

 

 

 
iDevice ikoon

Plaanid osta uue jalgratta. Kirjelda toodet järgmise kava alusel:

1.Milline on põhiline kasu, mida Sa jalgrattalt ootad? (See on toote tuum)

2.Milline näeb jalgratas tegelikult välja? (See on toote teine tasand)

3.Millised teenused on Sinu jaoks olulised jalgratta ostmisel? (See on toote kolmas tasand)


iDevice ikoon

Sinu väga heal sportlasest sõbral tuleb sünnipäev. Kirjelda, millist kingitust (toodet) Sa tahaksid talle osta. Koosta kirjeldus toote skeemi kujul. (Kolm toote tasandit ehk kolm ringi.)

Vaata skeemi järgneval lehel.


Litsenseeritud: Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.5 License