Andmekogumissüsteemi suhtlemine infosüsteemiga

Andmekogumissüsteemi suhtlemine infosüsteemiga

Andmekogumissüsteemid on vahelülid ettevõtte toimingute ja infosüsteemi vahel. Seega peab andmekogumissüsteem olema võimeline teisendama ettevõtte toimingud infosüsteemi keelde. Infosüsteemi all on mõeldud andmekogumissüsteemist tuleva info tarbijat.

Selliseks tarbijaks võib olla:

  • ettevõtte ressursside haldamisega tegelev majandustarkvara,
  • see võib olla laohalduse tarkvara,
  • see võib olla tootmise juhtimise tarkvara,
  • see võib olla ettevõtte põhivarade halduse tarkvara jne.

Selliseks tarkvaraks võib olla ka Excel, mille tabelitest on võimalik koostada keerukaid lahendusi.

Üldreeglina on andmekogumissüsteem eraldiseisev lahendus kasutatavast infosüsteemist. Samas suurtes majandustarkvarades (näiteks S.A.P.) võib see olla ka juba süsteemi sisseehitatud.

Sisseehitatud süsteemide puhul peab puuduseks pidama asjaolu, et lahendus on väljatöötatud tarkvara arendaja poolt ja ei pruugi vastata ettevõtte tööprotsessidele ja on seega pealesurutud. Eraldiseisva lahenduse puhul lähtutakse eeskätt ettevõtte soovidest ja lahendus kajastab ettevõtte tegelikku toimimist.

Andmekogumissüsteemi ja infosüsteemi vaheline andmete vahetamine võib toimuda erinevatel viisidel, sõltudes kui kiiresti andmeid vajatakse, kui palju liigub andmeid jne.

Kõige lihtsamal juhul moodustatakse kogutud andmetest lihtne tekstifail, mis salvestatakse arvuti kõvakettal, kindlas kataloogis. Faili ilmumisel antud asukohta käivitatakse infosüsteemi poolt andmete import.

Seejuures kõikide erinevate mooduste korral peab olema kokkulepitud andmete vahetamise struktuurid. Sarnaselt võib toimuda ka andmete teistpidine liikumine - näiteks moodustatakse laohaldusetarkvaras inventuurialus, mis kantakse andmekogumisterminali mällu ja selle alusel teostatakse inventuur.

Sellised lihtsad lahendused on kasutusel eeskätt mällu koguvates lahendustes, kus andmete liikumise kiirus ei ole kriitiline.

ON-LINE lahendustes moodustatakse täiendav andmekogumise andmebaas (vahebaas), mis ühest küljest suhtleb andmekogumisterminalidega, teisest küljest suhtleb infosüsteemiga. Selline süsteem on eelistatud, kuna koormab vähem infosüsteemi ja on turvalisem. Sellistes süsteemides suhtlevad vahebaas ja infosüsteem vastavalt kokkulepitud reeglitele mingi kindla sagedusega vahetades infot näiteks XML formaadis. Andmete vahetus terminalide ja vahebaasi vahel sõltub vajadusest. Andmed võidakse edastada iga uue kirje tekkimisel vahebaasis või terminalis aga ka näiteks teatud aja möödumisel või mingi toimingu lõppemisel.

Harvad on juhused, kui infosüsteemi valdaja lubab andmeid lugeda otse infosüsteemi andmebaasist või sinna otse kirjutada. Sellisel juhul määratakse ära, millisesse tabelisse (vaatesse) millist infot ja millises formaadis võib kirjutada. Seejuures peab aga kindlasti ette nägema, täiendavad andmete valideerimise mehhanismid, et vältida vigaste või sobimatute andmete jõudmine infosüsteemi andmebaasi. Kuivõrd andmekogumissüsteeme võivad kasutada inimesed, kes igapäevaselt ei ole seotud arvutitega, siis võidakse sisestada valesid andmeid või neid vales formaadis. Otse andmebaasi kirjutamisel, võivad need aga põhjustada suuri segadusi.

iDevice ikoon Vaata lisaks!

Microsoft Dynamics NAV 2009 tarkvara demo:

Ava SIIN! DynamicsNAV2009