Visiitkaardid

iDevice ikoon
"Visiitkaart ütleb alati midagi tema omaniku maitse ja stiili kohta."

Visiitkaarte hakati kasutama Vana-Hiinas, kust nad tänaseks on levinud üle kogu maailma ning omavad inimestevahelises suhtlemises tähtsust. Visiitkaardid olid algselt kindlate mõõtmetega paberiribad, mida kasutati lühikeste sõnumite edastamiseks, kohtumiste määramiseks. Euroopas võeti visiitkaardid kasutusele 16. sajandi alguses. Tänapäeval on visiitkaardid kasutusel kogu maailmas.

Erinevates riikides on visiitkaartide kujundamisel omad traditsioonid:

  1. Inglismaal on naiste kaardid alati suuremad meeste omadest;
  2. prantslastel ja sakslastel on keskmisest suuremad visiitkaardid;
  3. Ameerika Ühendriikides on kõrgete riigiametnike, diplomaatide, sõjaväelaste, naiste, meeste, noormeeste ja tütarlaste kaartide mõõtmed erinevad;
  4. meeste lihtkaartidel ei märgita kunagi kodust aadressi;
  5. kõrgete valitsusametnike kaartidel jäetakse sageli märkimata nimi ning tuuakse ära ainult kaardi omaniku ametikoht.

Visiitkaarti peetakse tema omaniku isiksuse oluliseks väljendajaks, seetõttu tuleks varem hoolikalt läbi mõelda, milline see peaks olema. Tavaliselt eelistatakse paberi valikul kas kollast või valget kvaliteetset paberit. Klassikalised visiitkaardid trükitakse musta värviga, kuid seoses protokollireeglite lihtsustamisega on ärikaartidel hakatud kasutama ka teisi värve ja firmasümboolikat.

Nimekaardi jätmine daami või härra eramu eesruumi võrdus visiidiga.
Üks isiku esitlemise võimalus.
Kontaktandmete vahetamiseks. Ärielus on kohustuslikud.

Uute tutvuste sõlmimisel soovitakse sageli vahetada kontaktandmeid. Selleks otstarbeks on võetud kasutusele visiit-, äri- ja nimekaardid. Nii näiteks kasutati visiitkaarti enne telefoni leiutamist selleks, et anda teada oma külaskäigust. Kui inimest polnud parajasti kodus, jäeti külaskäigu märgiks kaart oma nimega. Kaardile kirjutati sobiv lühend, mis selgitas külaskäigu eesmärki. Nüüdsel ajal on visiitkaardi kasutamise tavad muutunud. Seda ei kasutata tutvumise või mingi ettepaneku edastamiseks ning mingeid lühendeid kaardile ei kanta. Neile märgitakse lisaks kaardi omaniku nimele, ametile ja tiitlile ka asutuse rekvisiidid ja sümboolika.