Reklaamikampaania

Reklaami valmimine on meeskonnatöö tulemus, kuhu kuuluvad kunstnikud, psühholoogid, tekstikirjutajad, helitehnikud, lavastajad, finantsistid jt.
Reklaamikampaanias on seotud kolm osalist
- reklaami tellija ( kauba tootja või müüja)
- reklaamiagentuur ( reklaamitööle spetsialiseerunud firma)
- suhtluskanal (meediaomanik)

Reklaami koostamiseks peab olema eesmärk, mida tahetakse reklaamiga saavutada. Sihtrühm ehk kellele see reklaam on suunatud. Reklaami jaoks planeeritakse rahalised vahendid ehk koostatakse reklaami eelarve. Sihtrühmani jõudmiseks tuleb valida sobilikud reklaamikanalid, vahendid ja aeg.
Reklaamiprotsess algab reklaami planeerimisest, mille tulemuseks on reklaamsõnumi kujundus. Kujundatud reklaami testitakse ja ilmnenud vead parandatakse.
Reklaamikampaania kavandamise ja elluviimise põhilised etapid on:
1. Reklaamsõnumi kujundamine:
- eesmärk
- sihtrühm
- eelarve
- sõnum
- reklaamikanal
- reklaamivahend
- ajagraafik
2. Reklaamiprogrammi elluviimine
- eeltestimine
- teostamine
3. Reklaamiprogrammi hindamine
- järeltestimine
- korrigeerimine

Kuidas valida?
Selleks, et reklaamisõnum jõuaks sihtrühmani, tuleb jälgida, millist meediakanalit sihtrühm tarbib. Oluline on telekanalite vaadatavus, raadiokanalite kuulatavus ja ajalehtede ning ajakirjade tellijate arv. Neid andmeid saab meediauuringutest. Meedia valikul on tähtis jälgida selle kasutamist reklaamimiseks. Kui reklaami eesmärk on edastada palju ja detailset informatsiooni, on sobiv valida trükimeedia . Kui soovitakse näidata toote või teenuse tarbimist, pakub parimat võimalust telereklaam. Kui reklaami sõnum on lihtne ja toote sihtrühm lai võib kasutada välimeediat.
Meediatüübi valikut mõjutab meediatüübi ja meediakanali kontaktihind ehk sihtrühma tuhandele liikmele reklaami näitamise hind vastavas meedias. Näiteks televisioonis on kontaktihind odavam kui ajalehes. Reklaamikampaania maksumus sõltub kampaania pikkusest ja kasutatud meediatüübist. Enamasti on televisioonireklaami tootmine kallim kui trükireklaami kasutamine.
Reklaamikampaanias võib kasutada mitut kanalit üheaegselt. Näiteks televisioonis tutvustatakse toodet ja näidatakse selle kasutamisvõimalusi ja trükimeedias antakse lisaks hinnainfot ning tehakse eripakkumisi. Reklaami näitamise sagedusel tuleb arvestada sellega, kas toode on uus või juba tuntud, kui palju on konkurente ja milline on nende tegevus . Reklaami sagedust mõjutab ka sõnumi keerukus. Keerulisemat sõnumit korratakse rohkem ja lihtsamat sõnumit vähem.
Kui suure protsendi firmad oma müügimahust reklaamile planeerivad? Kõige kõrgem (10-20%) on see tavaliselt riiklikel ja rahvusvahelistel turgudel tegutsevatel ning igapäevakaupade tootjatel. Harva ostetavate ja suhteliselt kallimate tarbekaupade tootjatel on see tavaliselt 1-10%. Jaekaupmeeste tüüpilised reklaamikulutused on umbes samas vahemikus.
Litsenseeritud: Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.5 License