Käest taskust välja

iDevice ikoon
Mõnel on harjumus käed sügavale taskusse toppida. See ei sobi hea käitumisega kokku. Igaks juhuks võetakse käed aegsasti taskust välja, kui on oodata tutvustamist. Sellel harjumusel on sügavam tagamõte. Juba vanal ajal nõuti, et mees oma parema käe ette näitaks. Kes kätt selja taga hoidis või seda mõnel muul kombel peitis, sellel polnud kindlasti häid kavatsusi.

Rüütlite ajal oli see komme seotud rüütlite kahevõitlusega. Parem käsi oli mõõgakäsi, millega võideldi. Kui vastased tahtsid rahulikul teel asju arutada, siis näitasid nad ette oma parema käe, kus polnud relva. Ettesirutatud parema käega ratsutasid nad teineteisele vastu ja andsid kätt. Kuni läbirääkimised polnud lõppenud, ei lasknud nad käsi lahti. Nii ei saanud kumbki ootamatult mõõka haarata ja üllatunud vastase üle võitu saavutada.

Nii ongi välja arenenud nõudmine, et käed tuleb avalikult ette näidata. See elab edasi kombes käed taskust võtta, kui me üksteisega räägime või üksteist tervitame.

Sageli kuulusid rüütlite relvastusse ka kindad. Need pidid käsi kaitsma vastase löökide eest. Nagu kõik teisedki relvastuse osad, polnud needki kuigi mugavad. Peale selle olid raudkindad üsna jäigad. Need võeti käest, et vastasele läbirääkimisel kätt ulatada. Võib-olla sellest ongi tulnud tänini püsima jäänud nõue, et paremast käest tuleb tervitamisel kinnas ära võtta. Ja kuna keskajal daamid omavahel ei võidelnud, vähemalt mitte mõõga ja piigiga, siis ei kandnud nemad ka soomuskindaid. Seepärast pole naistel vaja ka tänapäeval tervitamisel kinnast käest võtta.