Jäätmete sorteerimine ja kogumine ...

iDevice ikoon ... laos, terminalis ja territooriumil
1. Üldprügi konteinerisse kogutakse segaprügi, milles sisalduvad metallist ja polüpropüleenist pakkelindid, vahtpolüstürool, poroloon, kaubaaluste killud, klaas, põrandapuhastuse segapraht, teibid, olmeprügi jms.

2. Kartongi konteinerisse kogutakse erinevaid papi- ja paberijäätmeid. Kartongist pakendid pannakse konteinerisse kokkumurtud pinnalaotusena. Pinnalaotused, mis on suuremad kui konteineri ava ristlõige, asetatakse selleks ettenähtud kaubaalusele.

Pappkarbid, ja muud kartongitükid, mille pinnalaotuse mõõtmed on suuremad kui konteineri täiteava ristlõige, asetatakse üksteise peale kaubaalusele. Papijäätmete alus tühjendatakse vastavalt vajadusele papijäätmete komprimaatorisse (press-konteinerisse). Paberi- ja kartongijäätmete komprimaatorisse tühjendatakse kartongijäätmete konteiner ja kartongialused.

3. Pakkekile konteinerisse asetatakse ainult erinevast materjalist pakkekiled kokkukägardatuna või -lapatuna.

4. Puidujäätmete konteinerisse asetatakse katkised kaubaalused ja nende osad (lauajupid, klotsid jms) ning muu puidust mittetaaskasutatav pakkematerjal (vineerkastid jms).

5. Ohtlikud jäätmed võivad tekkida juhul, kui leiab aset ohtlikke aineid sisaldavate pakendite / taara leke. Sellisel juhul eraldatakse lekkiv pakend muudest pakenditest ja viiakse terminalist/ laost välja selleks ette nähtud ja märgistatud kohta territooriumil, kuhu on paigutatud ohtlike jäätmete ajutiseks hoidmiseks mõeldud metallanum. Kuna lekkinud vedeliku või pulbri eemaldamiseks kasutatud absorbentained ja muud abivahendid on samuti ohtlikud jäätmed, toimetatakse needki eelmainitud metallanumasse ajutisele hoiule.

Jäätmete äravedu
teostatakse vastavalt veograafikule 1 - 2 korda nädalas.
Üldjuhul tühjendatakse ainult täiskonteinereid. Jäätmetega poolikult täidetud konteinereid tühjendatakse ainult juhul kui ühte liiki jäätme jaoks on kasutusel kohapeal ainult üks konteiner.

Kasutamiskõlbmatute kaubaaluste kogumine
Edasiseks kasutamiseks kõlbmatud (purunenud alused, tootja erimõõdulised alused jne) kogutakse territooriumil selleks ettenähtud kohta, kus need laotakse võimaluse korral mõõtude järgi sorteerituna virnadesse. Edasiseks kasutamiseks kõlbmatud plastikust kaubaalused paigutatakse eraldi virna, kust need veetakse minema jäätmekäitlusettevõtte poolt.

NB!
  • Jäätmete sorteerimine ja nõuetekohane kogumine on iga töötaja kohustus.
  • Jäätmete sorteerimist ja nõuetekohase kogumist korraldab ja jälgib töölõigu juht.
  • Jäätmete nõuetekohase kogumise korraldamiseks vajalike ressursside olemasolu ja piisavuse eest vastutab allüksuse juht.
  • Jäätmete kogumiseks vajaliku inventari soetab allüksuse juhi nõudmisel haldusjuht.
  • Haldusjuht korraldab ka kogutud jäätmete üleandmise jäätmekäitlusettevõttele.

Pildil: kogutud pakendijäätmed ettevõttes


iDevice ikoon ... kontori- ja olmeruumides

1. Paberi kogumine
Valdav osa (80-90%) kontoris tekkivatest jäätmetest on paberjäätmed. Paberi sorteerimisel ja kogumisel lähtutakse taaskasutamise põhimõttest. Igasse töökohta, üldkasutatvate printerite ja koopiamasinate lähedusse paigutatakse paberikogumise kastid. Kogumiskast peab võimaldama paberilehe asetamist sellesse kokkukägardamata.

Kogumiseks sobivad väljatrüki- ja paljunduspaber, joonistuspaber, kirjutuspaber, ajalehed ja ajakirjad, reklaamvoldikud, ümbrikud, igasugune muu puhas kuiv ja kiletamata paber.

Kogumiseks ei sobi koopiapaberi pakendid, kleepsud ja kleepsildid, teibid, kiletatud või vahatatud pinnaga paber (näit. kinkepaber), kopeerimispaber või isekopeeruv paber, foolium, igasugune muu märg ja/või määrdunud paber. Kogumiseks kõlbmatu paber paigutatakse töökohtades asuvatesse tavalistesse prügikastidesse. Prügikaste tühjendatakse iga tööpäeva lõpul üldprügikonteineritesse.

Pildil: pakitud vanapaber

Taaskasutamiseks mõeldud paberi kogumiskaste tühjendatakse perioodiliselt. Kogutud paber paigutatakse ümber suurematesse mahutitesse, mis asuvad kindlaksmääratud ruumis. Kokkulepitud regulaarsusega antakse vanapaber üle jäätmekäitlusettevõttele.

2. Papi ja kartongi kogumine
Papp ja kartong paigutatakse eraldi kogumiskastidesse. Kogutava papi hulka kuuluvad: pruunikiuline papp ehk lainepapp, pruun kartong, jõupaber, pruunid ümbrikud ja pruunid paberkotid.

Kogumiseks ei kõlba määrdunud või märg papp. Kogumiseks kõlbmatu papp paigutatakse töökohtades asuvatesse tavalistesse prügikastidesse. Prügikaste tühjendatakse iga tööpäeva lõpul üldprügikonteineritesse.

Papi ja kartongi kogumiseks mõeldud kogumiskastid asuvad kindlaksmääratud kohtades. Kogumiskastide arv sõltub kontoriruumi suurusest ja töötajate arvust. Papikogumiskaste tühjendatakse samasuguse regulaarsusega kui vanapaberi kogumiskaste ning kontoriruumides kogutud papp paigutatakse suuremasse mahutisse. Kui pappi on piisavalt kogunenud, tellitakse äravedu jäätmekäitlusettevõttelt.

3. Toidujäätmete ja olmeprügi sorteerimine
Toidujäätmeid eraldi ei koguta. Kasutatud toidupakendid ja ühekordsed nõud ning joogitopsid kogutakse olmeprügikonteineritesse. Tühjendamine toimub iga tööpäeva lõpul.

Söögisaali paigutatakse eraldi mahutid joogipakendijäätmete kogumiseks. Klaas-, metall- ja plastpakendijäätmed sorteeritakse eraldi konteineritesse. Vastavalt konteinerite täituvusele tellitakse jäätmekäitlusettevõttelt äravedu.

4. Ohtlike jäätmete kogumine
Kontoris tekkivad tekkivad ohtlikud jäätmed on luminofoorlambid, kompaktluminofoorlambid, säästulambid, akud, patareid, koopiamasinate ja printerite tahmakassetid ning olmekemikaalide (sh pesuvahendid) pakendid.

Patareid ja akud kogutakse plastmassanumasse. Kasutatud luminofoor-, kompakt- ja säästulambid säilitatakse tervetena (et vältida nendes oleva elavhõbeda lendumist keskkonda) ja kogutakse lampidega samas mõõdus olevasse suuremasse pappkasti või paigutatakse algpakendisse tagasi. Vedelate olmekemikaalide taara on soovitav koguda algpakendisse. Tahmakassetid paigutatakse uue vastu väljavahetamisel algpakendisse. Kõik ohtlikke jäätmeid sisaldavad pakendid märgistatakse.

Kogutud ja pakendatud ohtlikke jäätmeid hoiustatakse lukustatud ruumides vältimaks kõrvaliste isikute juurdepääsu. Vastavalt kogutud ohtlike jäätmete hulgale tellitakse äravedu jäätmekäitlusettevõttelt või toimetatakse ohtlikud jäätmed oma transpordi ja kuludega vastavatesse kogumiskohtadesse.

NB! 

  • Paberi ja papi sorteerimine, nõuetekohane kogumine ja võimalusel taaskasutamine on iga töötaja kohustus.
  • Jäätmete sorteerimist ja nõuetekohast kogumist jälgib osakonnajuhataja.
  • Jäätmete nõuetekohaseks kogumise korraldamiseks vajalike inventari ja ruumide olemasolu, piisavuse ja sobivuse eest vastutab haldusjuht.
  • Ohtlike jäätmete hoiustamist spetsiaalses ruumis korraldab majandusjuht.
  • Kogutud jäätmete (sh ohtlike jäätmete) üleandmist jäätmekäitlusettevõttele või toimetamist tsentraalsetesse kogumiskohtadesse korraldab haldusjuht.
  • Amortiseerunud ja mahakantud kontoritehnika kogumise ja utiliseerimise eest vastutab IT- ja arendusosakonna juhataja. Sõltuvalt tehnilise vahendi seisukorrast realiseeritakse see müügi või annetuse näol. Mittetöökorras mahakantud kontoritehnika antakse üle jäätmekäitlusettevõttele.

Jäätmete äravedu
Jäätmete äravedu teostatakse vastavalt veograafikule 1-2 korda nädalas. Üldjuhul tühjendatakse ainult täiskonteinereid. Jäätmetega poolikult täidetud konteinereid tühjendatakse ainult juhul, kui ühte liiki jäätmete kogumiseks on kasutusel ainult üks konteiner.