Käitumine restoranis

iDevice ikoon

Lisaks igapäevasetele viisakusnprmidele tuleks pöörata tähelepanu järmisele:

  • Restorani siseneb ja sellest väljub esimesena mees ning hoiab ust, et lasta oma naissoost kaaslane sisse või välja.
  • Tellimuse esitab ning arve maksb mees.
  • Naine annab märku lahkuda.

Tellimus

Pidulikuma sündmuse tähistamiseks on soovitatav kohad varem reserveerida. Jälgida tuleks, et toidud ja joogid sobiksid omavahel. Magustoit tellitakse tavaliselt pärast praadi ja selleks toob kelner(ettekandja) uuesti menüükaardi.

Väga heades restoranides ulatatakse hindadega menüükaart ainult võõrustajatele. Kui härra einestab daamiga, siis ei ulatata daamile joogikaarti ja tema menüükaardil puuduvad hinnad. Joogi tellib mees.

Arve maksmine

Pärast söögiaja lõppu palub võõrustaja arvet. Arvet kontrollitakse diskreetselt, heites sellele kiire pilgu. Võimalusel makstakse pangakaardiga. Kui makstav summa otsustatakse jagada mitme inimese vahel, siis lepitakse selles kokku võimalikult vaikselt ja makstakse kogu summa sularahas, asetades selle arvega koos. Olge arve jagamisel suuremeelsed, sest pole midagi ebameeldivamat kui vaidlused makstava summa üle. Ebameeldivate üllatuste vältimiseks tutvuge hindadega juba varem.

Heade kommete kohaselt tasub arve inimene, kes kutsub restorani, ning külaline ei peaks püüdma iga hinna eest oma osa maksta. Küll aga võiks küsida võõrustaja arvamust tellitavate roogade kohta, et saada ettekujutus, millisel hinnatasemel einet on kavas pakkuda. Kindlasti pole külalisel sobiv valida kõige kallimaid jooke ja sööke.

Kui kutsutuid on rohkem külalisi, et tähistada mõnda tähtpäeva või sündmust, siis lepib võõrustaja maksmise kokku ellnevalt:kas arve saadetakse koju või kontorisse, makstaks eette või peo lõpus diskretselt külalistest eemal.

Selle teema juures on kasutatud raamatut: T.Tšatšua;M.Lukas "Etikett tööl ja kodus"