Tuniis
Tuniistehnika Eestis pole kuigi vana. Kasutama hakati seda tehnikat alles 19. sajandi keskpaigas. Kõrgperiood on 19.-20. sajandi vahetusel.
Tuniisheegeldust on nimetatud ka Afgaani heegelduseks ja trikoopisteks. Tuniis on olnud kudumise ja tavalise heegeldamise vahel ning mõlema eelkäijaks.
Tuniisi tegemiseks vajatakse erilist pika varrega heegelnõela, millel on nupp otsas, et silmused maha ei jookseks.
Tuniisis saab imiteerida koepindu ja lihtheegeldamise mustreid, kuid pind jääb tihedam, paksemaks ja venib vähem.
Kui Eestis on enamasti voodikatteid, saani- ja sõidutekke tuniisis heegeldatud, siis mujal maailmas on nn. Afgaani heegeldus levinud kui sallide ja rätikute heegeldamise tehnika.
Tuniistekid moodustavad Eesti rahvuslikus tekstiilipärandis oluline osa. Nende valmistamisel said käsitöömeistrid näidata oma värvivaliku ja mustrite kujundamise oskust. Kes ise ei osanud, sai mustreid ja kirju maha teha meistritelt või mustrilehtedelt, mis välismaailmast Eestisse levisid ja tuniistekidki osa said.
Eestis on tuniistehnikas heegeldatud peale tekkide veel toolikatteid, susse, kotikesi, salle, mütse, vöösid, meeste sooje kampsuneid ja veste, imikutele pehmest tallevillast rõivakomplekte. Muhu- ja Mulgimaal on heegeldatud erinevaid kindapärasid, Läänemaal kaunistati tekke tuniistehnika pitsiga.
Tuniisi aetakse tihti segamini tavalise kinnissilmustes heegeldamisega, aga ringselt tuniisi heegeldada ei saa, kuna üks rida moodustub edasi-tagasi heegeldamisel.
Kinnaste pärad on kokku õmmeldud ja lähemalt uurides on näha, et tavaliselt vertikaalselt asetsevad koetriibud on horisontaalselt.
Tuniistekke kasutati voodikatetena, saani- ja sõidutekkidena.
Tuniistehnikat said kasutada ka need, kellel ei olnud võimalust telgedel kududa.
Tuniistehnika kasutamise kõrgperiood jääb sajandivahetuse talude ostubuumiga ühele ajale, mistõttu võib arvata, et Mulgimaalt alguse saanud tehnika sealt nii Järva- kui Tartumaale ning isegi Saaremaale levis.
Kuna tehnika on aeganõudev, heegeldati enamasti endale kaasavaraks tuniistehnikas midagi ainulaadsemat.
Materjaliks kasutati kahekordset maavillast lõnga.