Meeste rõivastus

Koosnes kahest rõivaesemest; tuunika ja tooga. Meeste tuunika valmistati nagu naiste omad, need olid varrukateta või lühikeste varrukatega kodused rõivad. Tuunikat kanti vööga ja varasemal perioodil ei olnud ta tooga alt üldse nähtav. Keisririigi ajal hakkasid mehed kandma pikkade varrukatega tuunikaid, siis oli moes kanda ka mitut varrukatega rõivast üksteise peal, alumisel olid kitsad , pealmisel laiad varrukad.
Tooga oli Rooma rahvuslik rõivas ja küpsuse tunnus - noored mehed kandsid seda pidulikel sündmustel märgina, et nad on saanud Rooma riigi kodaniku õiguse. Tooga kandmine näitas kuulumist Rooma impeeriumi. Orjad, välismaalased ja kurjategijad seda kanda ei tohtinud. Kuna tooga oli rikkalikult volditud, siis nõudis see soliidset käitumist. Tooga drapeerimise järgi otsustati tema kandja harituse üle. Tooga kandmine oli samaväärne õppeaine kui retoorika. Varasemal perioodil oli tooga poolringi kujuline. See mähiti ümber nii, et parem käsi ja õlg jäid vabaks, vasak käsi kaeti voltidega. Vabariigi viimasel sajandil ja keisririigi alguses muutus tooga väga suureks ja ovaalseks. Ta oli 4-5 m pikk ja 3 m lai ning murti enne selga seadmist kahekordseks. Toogasse rõivastumine oli keeruline ning selles aitasid mehi naised või eriliselt selleks koolitatud orjad, kinnitusnõelu ei kasutatud. Tooga oli tavaliselt valge. Klassierinevused paistsid kaunistustest. Triumfidel osalenud keisrite ja konsulite toogad olid kirjatud purpursete triipude ja kullaga.
Tooga kõrval kandsid roomlased ka teist ülerõivast - paliumit. Selle mähkimisviis oli vabam ning seda kandsid filosoofid ja teised, kel ei olnud aegaja tahtmist mähkida end toogasse. Külmade ilmadega kanti kellukakujulist paenulat, hiljem kujunes sellest kirikuteenrite talaar. Kreeka hlamisele vastas roomlaste lacerna, seda kasutati peamiselt ratsutamisel.
Hilisemal perioodil hakkasid mehed kandma laiade varrukatega T- kujulist tuunikat, mida nimetati dalmaatikaks. Kandja seisust näitasid kaks punast triipu. Tooga kahanes aegade jooksul laiaks paelaks, mis kaunistati kalliskivide ja kuldtikanditega.