Blogimine
Blogimine- suhtlemine sõprade või iseendaga?
(9) 02. juuni 2011 00:18 Loetud 733 korda pisipiia Noorte hääl
Paljudel noortel on blogid ja blogimine tuttav ning pea igapäevane nähtus. Kirjutame me neid ise või loeme teiste omi, aga üle ja ümber me neist ei saa. Aga mida muudab blogimine meie sõprade ja tuttavate ning kõige rohkem meie endi juures?
Sul on selline hea mõte, millest ilmtingimata kõik inimesed peaksid teada saama, aga kuidas saada ometi nad sinu blogi lugema?
Täiuslik blogi tähendab siiski midagi enamat kui pelgalt suurepärast sisu. Tegelikult on sinu postituste vorm pea sama tähtis, kui isegi mitte olulisem! Lugejad ei pruugi endale arugi anda, et neid võlub hoopis mõni sinu postituste vorminüanssidest, kuid on fakt, et hästi vormindatud ja kujundatud blogipostitus hoiab neid oma haardes ja soodustab selle jagamist. Siin on kümme nõuannet, mida jagas ..., et võiksid edaspidi oma blogisse sisult ja vormilt täiuslikke postitusi teha.
1. Vali täiuslik pealkiri
Tulla lagedale otsekohese, kuid siiski köitva pealkirjaga on blogipostituse üks olulisimaid reegleid. Sa ju tahad, et lugejad sinu postituse üles leiaksid lihtsa otsingu käigus. Kui sa valid pealkirja, mida selleealised inimesed loeksid, kellele su blogi määratud on, oled õigel teel, sest peaaegu iga infot otsiv internetikülastus algab Google'ist. Kõige keerulisem osa ongi pealkirjastamise juures see, et ta peab olema üheaegselt nii asjakohane kui ka põnev. Täiuslik blogipealkiri on naljakas, irooniline või vastuoluline, aga hoiab samas artikli peamise sisu silme ees.
2. Tee selgeks, mis on sinu postituses peamine
Lugejad tahavad kohe alguses teada, et nad on õigel teel, kui loevad sinu postitust. Erinevalt filmist ja novellist ei tohiks sa postituse võtmeküsimuse arendamisega liiga kaua oodata. Internetis püsib surfajate tähelepanu üsna lühikest aega ühel asjal, nii et veenduge, et nähtavale kohale jääb just selline lõik, mida silmates saab lugeja kohe aru, et on leidnud õige asja.
3. Tee nimekiri
Üks lihtne blogipostituse kujundamise trikk on see, et koostad oma peamistest argumentidest kas nummerdatud või punktikestega nimekirja. Võid kasutada ka rasvase kirjaga alamkategooriaid või pealkirju. Top10 nimekirjad või pingeread huvitavad lugejaid ja annavad põhjuse postitus lõpuni lugeda. Numereerimine ja grupeerimine näitab ka postituse organiseeritust ning annab käsitletavast selge ülevaate postituse põhipunktidest.
4. Peibuta lugejaid linkidega
Täiuslikul postitusel on selline sisu, mida teised blogijad tahaksid ka linkida. Postitused pealkirjadega „Kuidas..." või „Top10" meelitavad kohale palju lugejaid ja haaravad nende tähelepanu. Suurepärasel postitusel on ka palju linke, mis juhivad lugejaid teiste artiklite ja märksõnade juurde blogi sisus. See aitab teisi blogijaid sinu tööst teavitada ja annab sulle ka palju tagasilinke. See annab lugejatele ka tunde, et olete enne oma postituse kirjutamist kõvasti eeltööd teinud.
5. Tee oma postitus atraktiivseks
Oma postituse kauniks muutmine on lihtne viis lugejaid õnnelikuks teha. Enne postituse avaldamist varu aega, et seda üle lugeda ja kaunilt oma maitse kohaselt vormindada. Tee märksõnad paksu kirjaga, kasuta numereerimist, lõika välja ebavajalik, et postitust lühendada, suurenda pealkirju ja teemaridu jne. Täiuslik postitus peab välja nägema perfektne.
6. Kaasa postitustesse multimeedia
Isegi kui sinu postituse sisu on kõige parem kogu internetis, on piltide ja videote lisamine suurepärane moodus, et teksti tükeldada ja tähelepanu ülal hoida. Kui blogid oma reisimuljeid, lisa põnevaid pilte. Kui kirjutad toimetajaveergu, lisa naljakas video, mis illustreeriks sinu postitust. Multimeedia elavdab postitust ning on sinu postituse kriitilise tähtsusega osa.
7. Püsi asja juures
Selleks, et postitus oleks täiuslik, peab see olema lühike ja jääma teema juurde. Nagu eelpool öeldud, kestab blogi lugejate tähelepanu õige lühikest aega. Kui lugeja asub sinu postitust lugema, siis tahab ta vastust mingile kindlale küsimusele ning mitte loogelda mööda sinu kõveraid mõtteradu. Kui sinu postitus ei räägi tegelikult mõnest Hollywoodi superstaarist või suurest skandaalist, siis maini seda sündmust tõesti vaid põgusalt, sest sinu blogi külastaja tuli tegelikult ju midagi muud lugema.
8. Kasuta võtmesõnu
Tõeliselt hea blogipostitus ehitatakse üles märksõnu meeles pidades. Kasutades Google Adwordsi, on lihtne kindlaks teha, milliseid võtmesõnu kasutatakse sinu teema otsingutes kõige sagedamini. Kasutades neid märksõnu oma postituste tiitlites ja ka sisuosas, teed lugejale kergemaks oma blogi ja vastava postituse leidmise.
9. Pea meeles postituse pikkust!
Kuigi see sõltub sinu blogi iseloomust, on postituste parajas pikkuses hoidmine otsustava tähtsusega. Pole muidugi olemas optimaalset blogipostituse pikkust, kuid kui see on liiga pikk, muutuvad lugejad kannatamatuks ning võivad enne postituse lõpuni lugemist lahkuda. Üldiselt on rusikareegel hoida oma postitused 1000 sõna piirimail. Ideaalne on hoida postitust 500-600 sõna piires.
10. Ole originaalne!
Muuda oma postitused unikaalseks! Ära korda ainult lihtsalt seda, mida teised on enne sind tuhandeid kordi öelnud. Lisa oma eriline kaubamärk sellele loole, mille kirjutad ja muuda ta millegi poolest omalaadseks. Täiuslik blogipostitus peab sundima lugejat peatuma ning järele mõtlema. See mõjutab lugejaid emotsionaalselt ning paneb neid omavahel sellest postitusest rääkima. Hea indikaator selle kohta, et oled oma töö hästi teinud, on lugejate märgatav elavnemine, postituse kommenteerimine ja väitlemine kommentaariumis. Kui see juhtub, siis tea, et oled oma töö teinud hästi.
Kuigi suurepärane blogipostitus saab alguse heast sisust, on ilmselge, et siin töötavad veel mitmed valemid. Kirjuta oma järgmine postitus neid nõuandeid järgides, seejärel istu maha ja naudi tulemust!
http://kirjandiabi.wordpress.com/2011/12/16/kuidas-kirjutada-taiuslikku-blogipostitust/Kui on tarvis kirjutada, aga töö mitte kuidagi ei laabu.
Loe läbi alljärgnev Peebu blogipostitus ja koosta sellest lühikokkuvõte.