9.2. CV, motivatsioonikiri ja soovituskiri - mis on mis?

CV annab ülevaate haridus- ja ametikäigust

Räägib Tiina Saar, värbamis- ja karjäärinõustaja:

Algatuseks võiks küsida, mis vahe on üldse CV-l, elulookirjeldusel ja resümeel. Elulookirjeldus on kronoloogiline muinasjutt iseendast – à la sündisin seal, kasvasin seal ja siis tegin seda. Seda nõutakse tänapäeval vähe, kui siis näiteks reklaamiagentuuride ja ajakirjandusväljaannete kandidaatidelt nende väljendusoskuse teadasaamiseks.

Resümee on karjääri ja saavutusi kirjeldav dokument ning CV klassikalises mõttes kuni kahel lehel haridussaavutusi tõendav dokument.

Motivatsioonikiri täiendab CVd.

Motivatsioonikiri on kandideerimisel CV-le asendamatu lisaväärtus. Selle peamine ülesanne on vastata potentsiaalse tööandja küsimusele: "Miks ma peaksin värbama just selle inimese?"

Motivatsioonikiri on suurepärane võimalus ennast n-ö müüa, tuues CVst esile olulisemaid aspekte või rõhutades vajalikke momente, mis toetavad teie kandidatuuri.

Soovituskiri on oluline Eesti tööturule sisenejale.

Soovituskirja lisamine oma sooviavaldusele võib osutuda vajalikuks siis, kui olete äsja lõpetanud kooli ning teil ei ole veel töökogemust. Samuti juhul kui olete näiteks mingi perioodi töötanud mujal riigis või soovite minna tööle välisriiki, kus teid ei tunta ning teie tausta ei teata. Soovituskiri ei ole üldjuhul kuigi olulise kaaluga, pigem on tegemist formaalsemat laadi dokumendiga.

Soovituse andjaks võib olla näiteks õppejõud ülikoolis, kursuse või uurimistöö juhendaja, samuti otsene juht, kui olete töötanud mõnes välisriigis asuvas ettevõttes. Soovitaja puhul on oluline, et ta tunneks teie töö- või õppimisstiili põhjalikumalt ning et teie koostöö oleks toimunud viimaste aastate jooksul.

Soovituskiri peaks sisaldama iseloomustust, milline on teie töö- või õppimisstiil, kuidas hindab soovitaja teie toimetulekut antud ülesannetega, milline olete koostöös teistega, millised on teie olulisemad iseloomuomadused.