Soola roll roogades

Iidsetest aegadest on inimkond tundnud soolamist – toiduainete säilitamine keedusoola abil. Suure soolakogusega soolatud toiduained säilivad ka toatemperatuuril, väiksema soolasisaldusega toiduaineid säilitada madalal temperatuuril (0...+5 kraadi) ja võimalusel suletuna õhukindlalt.

* Soolakurk (Delfi pilt)

Kahjuks kaotavad soolatud toiduained oma toiteväärtust, sest soolvette eraldub osa toitaineid. Tulisoolaseid toiduaineid enne kasutamist leotades vaesub nende biokeemiline koostis veelgi. Samuti kaotab soolatud toit paljuski oma esialgsest lõhna- ja maitseomadustest ning muutub ka oluliselt toiduaine värvus.

Igas toidus ei ole sool ka ainult maitseaine. Juustu ei saa ilma soolata valmistada, kuna siis ei ole juust enam lõigatav vaid jääb määrdetaoliseks. Eriti oluline osa Roquefor´i juustu valmistamisel, sest eripärase maitse andev hallitusbakter jääb ellu ka suurema soolakoguse juures.

* Roquefort´i juust (The World´s Greatest Blog)

Vorsti puhul on sool ka oluline. Kui vorstis soolasisaldus jääb alla 1,75%, on tulemuseks mitte mahlane elastne keeduvorst, vaid pudrutaoline mass, milles vesi, liha ja rasv on igaüks omaette.

Litsenseeritud: Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.5 License