Tunne klaasi!
Võsaklaas
Puhastamata, rohelist või pruuni tooni klaas (mitte segi ajada samuti tumeda, kuid kalli suitsuklaasiga).
Võsaklaasist tehti näiteks pudeleid. Eesti liivast ilusat klaari klaasi ei saagi.
Ingliskeelne termin kehva kvaliteediga klaasi kohta on küll forest glass, mis otsetõlkes oleks “metsaklaas”, kuid eestlastele kui põlisele metsarahvale ei annaks see edasi sõna halvustavat tähendust, seetõttu on kasutusel sõna “võsaklaas”.
Võsaklaasi tootis näiteks Meleski vabrik, mille toodang on tuntud erilise sinakasrohelise tooni poolest.
Liht- ja pressklaas
Lihtklaasist puhutud, valatud ja pressitud esemed, mis moodustasid põhilise osa Johannes Lorupi vabriku toodangust.
Teistes Eesti klaasitööstustes valmistatud lihtklaasist eristab Lorupi vabriku tooteid materjali puhtus ja esemete parem tehniline töötlus. Lihtklaasist toodeti peale pudelite, purkide ja tehniliste kaupade ka lauanõusid – morsi- ja napsiklaase, piimakausse, kanne, vaase jpm. Pressklaasist tehti suhkru- ja soolatoose, taldrikuid ja vaagnaid, tahulisi tee- ja napsiklaase, õlle-kruuse, tuhatoose, karahvine jms, samuti tugevust nõudvaid esemeid – klaverijalaaluseid, põrandaplaate, toiduriive, sidrunipresse jne. Neid asju leiab veel tänapäeva kodudestki.
Poolkristall
See nimetus võeti Lorupi vabrikus kasutusele, tähistamaks eriti puhast klaasimassi. Tegelikult oli see tavaline klaas, mis eri lihvimismeetoditega töödeldult säras nagu kristall ning mida võis kallimalt müüa. Poolkristalli hakkas Lorup tootma juba esimestel tegevusaastatel ja see kujunes kallimale hinnale vaatamata populaarseks müügiartikliks. Tehti näiteks karahvine ja klaase, serviise, puuviljaaluseid jms.
Kuna poolkristall on väga õrn, on seda säilinud vähem kui näiteks pressklaasi.
Kristall
Oli Lorupi vabriku suuremaid saavutusi. 1935–1937 tehtud kulukate ettevalmistuste käigus ehitati Eestis esimesed kristallisulatusahjud ja -vann ning võeti tööle arvukalt kõrge kvalifikatsiooniga spetsialiste. Investeeringud hakkasid end tasuma juba 1937. aastal pärast esimeste kodumaiste kristallipartiide edukat müüki.
Värvusetu kristalli kõrval hakati tootma ka värvilist kristalli, millest populaarsemateks kujunesid kollane ehk citrin ja punane ehk rubiin. Kuna toodete tiraažid olid väikesed, pole neid väga palju säilinud.
Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial 3.0 License
Autorid: Tiiu Vellevoog, Vilve Pohla