Kunsti liigitamine
Kunst avaldub mitmel erikujul. Tihti on raske piiri tõmmata üksikute kunstiliikide vahel - on raske öelda, millisesse liiki ta kuulub.
Selleks, et kunsti mingilgi moel liigitada, jagame ta kolme suurte gruppi:
- KUJUTAV KUNST
- TARBEKUNST
- VISUAALKUNST
KUJUTAV KUNST ehk figuratiivne kunst on reaalsust (inimesi, objekte ja keskkonda) kujutav kunst. Mõiste on kohane peamiselt realistliku meetodi või mõõduka vormide formatriooni puhul, vahel laiendatakse üldnimeks kõigile traditsioonilistele visuaalse kunsti alaliikidele.
Kujutava kunsti liikideks on:
- joonistus,
- maal,
- graafika,
- skulptuur.
Maalikunsti, skulptuuri ja graafikat nimetatakse veel klassikaliselt KAUNITEKS KUNSTIDEKS.
Tehnika arenedes suurenevad ka kunsti väljendamise võimalused. Siinkohal saame rääkida VISUAALKUNSTIST.
VISUAALNE KUNST, ka VISUAALKUNST on igasugune, eelkõige nägemismeelte kaudu tajutav kunst. Kuna kujutav kunst on liigselt seotud reaalsuse esitamisega, tähistab visuaalne kunst (lisaks vabadele kunstidele) elektroonilist kunsti, arhitektuuri, disaini ja visuaalreklaami, samuti ajas muutuvaid, meediumil põhinevaid kunste -videokunsti.
Laiemalt haarab VISUAALNE KUNST ka mitmeid väljendusvahendeid sh. visuaalseid kombineeritavaid kunstiliike:
- teatrikunst,
- tantsukunst,
- filmikunst,
- fotokunst.
TARBEKUNST on kunstiharu, mis tegeleb tarbeliste esemete kunstilise kujundamisega. Vastavalt materjalile eristatakse klassikaliselt järgmisi alasid:
- klaasikunst,
- nahkehistöö,
- metallehistöö,
- tekstiilikunst,
- keraamika,
- puitehistöö.
Kaudselt haakuvad tarbekunsti mõistega
- moekunst,
- kirjakunst (kalligraafia),
- disain.
Kõigil neil kunstiliikidel on suurem rakenduslik iseloom kui kujutava kunsti liikidel. Kasutatakse ka mõistet kunstkäsitöö - käsitsi valmistatud kunstiliselt kujundatud esemed, domineerib alati rakenduslik eesmärk. Kunstkäsitöö mõistet kasutatakse ka rahvakunstiesemete puhul.
Tarbekunsti osalise sünonüümina kasutatakse ka mõistet rakenduskunst, mis on rakenduslikke e. kindla funktsiooniga taieseid loovate kunstiliikide üldnimetus. Rakenduskunsti mõistet ei kasutata näitusesaalides eksponeeritavate teoste kohta, mille puhul tarbeväärtus on teisejärguline.
Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial 3.0 License
Autorid: Tiiu Vellevoog, Vilve Pohla