Mõisted

Kaunid kunstid - klassikalised visuaalse kunsti alaliigid; mõistet on peamiselt kasutatud maalikunsti, skulptuuri ja graafika puhul.

Kujutav kunst ehk figuratiivne kunst on reaalsust (inimesi, objekte, keskkonda) kujutav kunst. Mõiste on kohane peamiselt realistliku meetodi või mõõduka vormideformatsiooni puhul, vahel laiendatakse üldnimeks kõigile traditsioonilistele visuaalse kunsti alaliikidele (joonistus, maal, graafika, skulptuur).

Visuaalne kunst, ka visuaalkunst (ld. visualis) on igasugune, eelkõige nägemismeele kaudu tajutav kunst. Nimetus käibel peamiselt ingliskeelses kirjanduses (visual arts), viimasel ajal levinud ka eesti keeles. Tähistab lisaks nn. vabadele kunstidele (maal, graafika, skulptuur) elektroonilist kunsti, arhitektuuri, disaini ja visuaalreklaamikunsti, samuti ajas muutuval meediumil põhinevaid kunste (videokunst). Laiemalt haarab ka mitmeid väljendusvahendeid (s.h. visuaalseid kombineerivaid kunstiliike (teater, film jms.)

Tarbekunst on kunstiharu, mis tegeleb tarbeliste esemete kunstilise kujundamisega (klaasi-, naha-, metalli-, tekstiilikunst, keraamika, puit; kaudsemalt haakuvad ka moekunst, stsenograafia ja disain); osaliselt kattub mõistega rakenduskunst.

Disain - (ingl. Design) kunstilise, tehnilise ja teadusliku loomingu sünteesil põhinev esemelise keskkonna kujundamine; peamiselt tootedisain ja graafiline disain

(Kunstileksikon, Eesti Klassikakirjastus, Tallinn 2001)

 

Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial 3.0 License

Autorid: Tiiu Vellevoog, Vilve Pohla