Oscar Wilde

Oscar Fingal O'Flahertie Wills Wilde ['oskar uaild] (16. oktoober 1854 Dublin - 30. november 1900 Pariis) oli iiri kirjanik.

 

http://et.wikipedia.org/wiki/Oscar_Wilde

Aastal 1895 mõisteti Oscar Wilde kaheks aastaks Readingi vanglasse. Teda süüdistati homoseksualismis. Wilde'i teosed keelati ning ka tema endised sõbrad pöörasid talle selja.

Looming:

Romaan:

"Dorian Gray portree" (1891; eesti keeles 1929, 1972, 1996, 2002, 2004; tõlkija A. H. Tammsaare; 2007; tõlkija Krista Kaer)

Jutustused:

"Lord Arthur Savile'i roim" (1891)
"Canterville'i lossi vaim" (1891; eesti keeles 1991; tõlkija Mart Helme)
"Readingi vangla ballaad" (1898; eesti keeles 2004; tõlkija Krista Kaer)
"De profundis" (1905; eesti keeles 1992; tõlkija Krista Kaer)
"Näidismiljonär" (eesti keeles 2003; tõlkijad Eva Luts ja Eve Peeterson)

Muinasjutud:

"Õnnelik prints" (1888; eesti keeles 1990; tõlkija Krista Kaer)
"Ööbik ja roos" (1888)
"Granaatõuntest maja" (1891; eesti keeles 1935; tõlkija Oskar Truu)
"Ustav sõber"
"Isekas hiiglane"
"Kalur ja tema Hing"

Samuti on eesti keeles ilmunud kogumik "Muinasjutte" (2000; tõlkija Valter Rummel)

iDevice ikoon Dorian Gray tutvustus
Kunstnik Basil Hallward, kes Doriani maalib, on pimestatud viimase füüsilisest ilust ning usub, et noormees on ta täiesti uudselt maalima pannud. Basili ateljees kohtab Dorian lord Henryt, kelle maailmavaatest ta sügavalt paelub. Lord Henry sõnutsi on ainsad, mille poole elus püüeldab tasub, ilu ja meelelised tundmused. Mõistes, et ilu ei ole jääv, soovib Dorian, et tema asemel vananeks tema portree.

Dorian tutuvub näitlejanna Sibyliga, kes räpases teatris Shakespeare'i esitab. Dorian on näitlejanna osatäitmise lummuses. Peagi teeb Dorian Sibylile abieluettepaneku. Sibyli ema on abieluettepaneku suhtes skeptiline ja ta vend lubab Doriani tappa, juhul kui viimane peaks ta õele haiget tegema. Kui Dorian kutsub Basili ja lord Henry teatrisse Sibylit vaatama selgub, et näitlejanna on suurest armastusest Doriani vastu oma näitlemisoskuse kaotanud. Dorian jätab Sibyli maha, põhjendades seda tema näitlejameisterlikkuse, mida ta tegelikult armastas, kadumisega. Dorian murrab neiu südame ning Sybyl võtab endalt elu.

Dorian avastab, et ta soov on täide läinud - tema portree vananeb. Maal vananeb iga Doriani patuga, samal ajal kui tema enda välimus püsib muutumatuna. Dorian elab järgmised 18 aastat ilmagi vähima vananemise märgita ebamoraalset elu. Viimaks süüdistab ta Basilit oma saatuses ning pussitab ta surnuks. Ta šantažeerib keemik Alan Campbelli, oma vana sõbra, Basili laipa hävitama. Dorian põgeneb oma kuriteo eest oopiumiurgastesse. Nende läheduses kohtab ta Sibyli venda Jamesi, kes arvab Doriani ära tundvat ja üritab teda tappa. Dorian aga pääseb, väites, et nii noore mehena ei saanud ta kaheksateist aastat tagasi Jamesi õega kihlatud olla.

Viimaks otsustab Dorian taas kõlbelist elu elama hakata. Portree aga vananeb sellegi poolest edasi. Seda nähes otsustab Dorian maali hävitada ning lööb noa lõuendisse. Dorian leitakse südamesse löödud noaga ning äkitselt vanaks jäänuna. Dorian Gray portree on taas noor.


iDevice ikoon Loe lisaks

Oscar Wilde ja Eduard Vilde kuju Tartus

 

vilde.ee


Oscar Wilde ja Eduard Vilde skulptuurigrupp kujutab endast graniitpingil istuvate kirjanike Eduard Vilde ja Oscar Wilde pronksist kaksikfiguuri. Skulptuurigrupp avati 30. mail 1999. aastal.

Skulptuurigrupp (kujur T. Kirsipuu, 1999) kujutab lõbusat spekulatsiooni kirjandusajaloost. Pingil istuvad põlvkonnakaaslased iiri päritolu inglise kirjanik Oscar Wilde (1854 - 1900) ja eesti kirjanik Eduard Vilde (1865-1933), kes tegelikus elus kunagi ei kohtunud.

Kirjameeste kujusid fotode eeskujul modelleerinud kujur Tiiu Kirsipuu on märkinud, et pidas kaksikfiguuri loomisel silmas 1890. aastat, mil kaks Wildet oleksid võinud tõepoolest teineteisega kohtuda ja paar sõna vaimukat juttu ajada.


iDevice ikoon Vaata filmi

Dorian Gray (2009)

Lavastaja: Oliver Parker
Osades: Ben Barnes, Colin Firth, Rachel Hurd-Wood, Rebecca Hall, Ben Chaplin jt.

zinera-filmiblog.blogspot.com