Sünni ja nimepäevad

Sünnipäev on päev, mil inimene on sündinud, ning ka selle päeva aastapäev. Igal inimesel on üks sünnipäev aastas, välja arvatud neil, kes on sündinud 29.veebruaril. Neil on sünnipäev (peaaegu) iga nelja aasta tagant. Paljudes kultuurides üle kogu maailma tähistatakse sünnipäeva, levinud on sünnipäevakinkide tegemine ja sünnipäevatordi söömine. Sünnipäev on ka hea põhjus peo organiseerimiseks ning külaliste kutsumiseks. Eriti tähtis on sünnipäeva pidamine lastele.
Sünnipäeval muutub ka inimese vanus. Teatud vanused on tähtsamad kui teised, nagu näiteks 18. ja 21. sünnipäev, juubelid jms.
Ajalooliselt tähtsate inimeste sünnipäevi tähistatakse sümboolselt ka pärast nende surma (sünniaastapäevad).
Sünnipäevatort on samuti erilise tähendusega. Tihti lisatakse tordile küünlaid, mille arv ühtib sageli sünnipäevalapse vanusega. Tavaks on, et sünnipäevalaps peab kõik küünlad korraga ära puhuma. Arvatakse, et kui puhumise ajal midagi soovida, siis see soov täitub.
Heaks tavaks on ka sünnipäevalaulu laulmine sünnipäevalapsele.
Inimese nimepäev on algselt (õigeusu, katoliku ja mõnes teises kirikus) selle pühaku mälestuspäev, kelle järgi inimene on ristimisel ristinime saanud ning kes on tema kaiitsepühak. Ühele ja samale eesnimele võib vastata mitu nimepäeva, sest eri pühakutel, kelle mälestuspäev on eri kuupäevadel, võib olla ühine nimi. Mõnel pühakul, näiteks Ristija Johannesel õigeusu kirikus, on mitu mälestuspäeva.
Nimepäevad on mõnikord märgitud ka nende kristlike kirikute kirikukalendrites, kus pühakute mälestuspäevi ei tähistata, ning ilmalikes kalendrites. Neil juhtudel ei ole nimepäev seotud niivõrd pühakuga kui eesnime endaga. Eri kalendrites võib ühele ja samale nimele vastata eri nimepäev. Asi on selles, et kuigi nimepäevakalendrite koostamisel arvestatakse ka pühakute mälestuspäevi ning neist tulenevaid rahvakalendri tähtpäevi, on eriti mittekristlikku päritolu nimede puhul nimepäevad määratud kalendritegijate suva järgi.

Tänukirjad, õnnitlused ja kaastundeavaldused
Tänukirjad, õnnitlused ja kaastundeavaldused
väljendavad viisakust ja lugupidamist ning nende vormistamisel ei
järgita ametikirjade koostamise nõudeid. Neil puudub
postiaadress, pealkiri, registreerimisnumber. Kirjad võivad olla
kirjutatud käsitsi, kuid esimene nõue on korrektsus.
Tänukirju, õnnitlusi ja kaastundeavaldusi võib
vormistada ettevõtte esindusplangile, kuid parema mulje
jätab spetsiaalselt kujundatud kaart, kusjuures eelistatud on kahe
poolega kaart. Tänukirju saadetakse nii koostöö,
vastuvõtu, teenete kui teenuste eest. Rahvusvahelise
ärietiketi asjatundjad soovitavad saata tänukiri iga kord,
kui keegi on kulutanud teile rohkem kui 15 minutit! Õnnitlusi
võib saata kaardi, kirja või visiitkaardiga. Viimane on
lihtne ega nõua täiendavat vaeva. Suuremate
tähtpäevade puhuks tuleks siiski valida sobiv kaart, mille
võib saata eraldi ümbrikus või koos kirjaga
mõni päev enne tähtpäeva.