Netiketi nõuded
Küüberruumis suhtlemisel on mitu erinevat tasandit alates e-kirjade saatmisest kuni WWW-lehekülgede koostamiseni välja. Ometi kehtivad kõikjal küberruumis üldised netiketinõuded, mis kümne käsuna võiksid välja näha nii:
1.Ära unusta, et suhtled teise inimese, mitte arvutiga.
2.Kirjuta lühidalt ja selgelt.
3.Oled selline, kelleks oled end kirjutanud.
4.Pealkirjasta oma teated.
5.Arvesta ja austa lugejat - ära ole tänusõnadega kitsi.
6.Ole ettevaatlik huumori ja sarkasmiga.
7.Ole salliv, väldi solvanguid.
8. Viita allikale mistahes andmeid kasutades.
9. Püüa ennast ja varemkirjutatut mitte korrata, selgita vajadusel tagamaid.
10. Ära kuritarvita oma arvuti võimsust.
Üksikisiku käitumist ühiskonnas juhivad käitumisreeglid, mis oma suuremas osas on küll "kirjutamata reeglid". Elektroonne keskkond on mitmeti erinev tavalisest ja siin tuleb täita teatud reegleid, et mitte teistele seda keskkonda talumatuks muuta.. Netiketi teemalist materjali leidub ohtralt Internetis, märksõna "netikett". Elektronkiri on nagu tavaline kiri ja siin kehtivad erinevalt MSN-i ja teiste jututoa lühistiilist klassikalised käitumisreeglid. E-kirja kirjutamisel on piisavalt aega pöörata tähelepanu õigekirjale ja viisakusreeglitele. Eriti tuleb viimastest kinni pidada juhul kui kirjutate võõrale inimesele.
Selle teema käigus peate saatama üksteisele E-kirju, asja õnnestumiseks pea kinni järgmistest reeglitest:
1. Alusta kirja viisakalt tervitusega või austava pöördumisega kirja saaja poole.
2. Katsu pikki tekste liigendada. Soovitav on jätta kirja iga lõigu vahele üks tühi rida.
3. Kirja lõppu lisa alati oma nimi. Veel parem kui lisad sinna veel oma töökoha, ameti, klassi ja kooli.
4. Ära saada tühja Subject - reaga kirju. Et kirjade tulvas oleks võimalik orienteeruda, kirjuta Subject - reale paarisõnaline kirja pealkiri või sisu kirjeldus. Teema peaks märku andma kirja sisust. Näiteks saates Joosepile kirja laupäevase kalapüügi teemal, pole mõtet teemaks panna "Joosepile", vaid "Kalapüük". Samuti on teemast palju abi, kui on vaja üles otsida mõni vanem kiri.
5. Kirjuta korrektses keeles. Kasuta terviklikke lauseid, ära kasuta slängi, kuigi elektroonne anonüümsus ahvatleb vabamale väljendusviisile. Et e-post on kiire, ei tähenda veel seda, et ta peaks olema lohakas. Kui su sõnad on sedavõrd tähtsad, et kirja panna, siis on nad ka nii tähtsad, et kirjutada arusaadavalt
6. Ära kirjuta tervet lauset, veel enam tervet tekstilõiku, suurtähtedega - arvutivõrgus samastatakse selline teguviis karjumisega tavalisel suhtlemisel. Kasuta suuri tähti ainult eriti tähtsa teate edastamisel.
7. Kirjale vastamisel on lihtne tsiteerida kirja, millele vastad - ära kuritarvita seda võimalust, tsiteeri ainult minimaalselt vajalikku osa. Jälgi tähelepanelikult, kuhu sa vastuse saadad. (Tsiteerimise all mõtleme sinule saadetud kirjast osa teksti allesjätmist, tavaliselt jäetakse alles tekst millele sa tahad vastata. Tsiteeritud teksti iga rea ette jäetakse tavaliselt linnukene või eraldab seda vertikaaljoon rea ees, see aitab eristada tsiteeritud teksti sinu enda omast.)
8. Tundmatutelt autoritelt ole kirja saamisel ja avamisel ettevaatlik. Kirja lisafailiga võib kaasas olla mõni arvutiviirus! Ära ava tundmatutelt isikutelt saabunud kirjade lisafaile, samuti ole väga ettevaatlik kirjadega mille sisu või teema rida tundub kuidagi kahtlane olgugi, et kiri on tulnud tuttavalt aadressilt!!! Viirusega nakatunud arvuti saadab tihtipeale ise selliseid kirju edasi, sõber ei pruugi sellest midagi ise teada! Eriti ettevaatlik ole .exe .zip .pif .com lõpuliste failinimedega.
9.
Rämpspostile
(inglise k. spam) ehk igasugustele soovimatutele reklaamilise sisuga
(tavaliselt ingliskeelsetele) e-kirjadele ei ole mõtet vastata. Enamasti
järgneb sellele veel suurem tulv rämpsposti.
Et vähendada rämpsposti saamist, ärge levitage oma e-posti aadressi suvalistes
kohtades. Interneti lehekülgedel leiduvatesse lahtritesse, kuhu palutakse
sisestada oma e-posti aadress, jätke see ainult siis, kui tõesti muidu ei saa
(st on hädavajalik).
Ise rämpsposti saatmine on üks hullemaid
asju. Tavaliselt järgneb sellele saatja e - posti aadressi tühistamine või
koguni e-posti serveri ülejäänud Internetist välja lülitamine. Osades riikides
on rämpsposti saatmine seadustega keelatud ja karistatav.
10. Muuda oma e-posti aadressi ainult äärmisel vajadusel. Peale muutmist teavita oma kirjasõpru ja ärikaaslasi oma uuest aadressist.