Kuldamine

iDevice ikoon Kuldamine

Kuld on olnud inimeste seas üks eelistatumaid elemente ja seda tänu oma füüsikalistele omadustele ja vägagi pilkupüüdvale värvusele. Kuld on sümboliseerinud ajaloo algusest jõukust, igavikku, päikest, elu, armastust ja palju muud positiivset.

Kullata võib peaaegu kõiki esemeid. Kuldamise lõpp tulemuse kvaliteet sõltub kullatava eseme kvaliteedist ja materjalist. Tuhmi ja pindmiste defektidega esemete kuldamine ei pruugi anda soovitud lõpptulemust.

Kui detail on vasest, siis tuleks see enne kuldamist katta nikliga, infusiooni barjääriks kulla ja vase vahele, et kuld säiliks.

Kuldamine on viimistluse liik, mis on tuntud iidsetest aegadest. Eriti laialdaselt kasutati teda interjööride, mööbli ja inventaride kaunistamiseks XVII - XVIII sajandil ja XIX sajandi esimesel poolel. Barokk, rokokoo ja ampiirstiilide mööblil kuldamine oli üks põhilistest viimistluse viisidest. Kuldamine annab puidu pinnale mitte ainult kõrge kulumiskindluse, vaid ka dekoratiivsete efektide mitmekesisuse kuldamise erinevate varjunditega: punakast kuni rohelise varjundini. Kullatud pind võib olla punakast kuni rohelise varjundini, läikiv kui ka matt.

Harilikult kasutatakse viimistluseks lehtkulda ehk kuldfooliumi või hõbedat, kus esipind on kullast või hõbedast, sisepind aga hõbedast või vasest. Mõnikord kasutatakse ka kuldfooliumi kullalehe asemel tema imitatsiooni potaali ehk vase ja tsingi sulamit. Teine kullast fooliumi asendaja on vahtkuld, kujutab endast kaksistinasulfiidi pulbrit, mis lakiga segatuna moodustab emaili. Emailkate omab kõrget tugevust, peaaegu ei hapendu ja imiteerib hästi kuldamist.

Kuldamist teostatakse selleks ettenähtud instrumentidega. Kuldamispatja kasutatakse kuldlehekeste osadeks lahtilõikamisel. Kuldamispatju tehakse hobusejõhvist või mererohust. Padi kinnitatakse kindlale alusele. Kuldamisnoad mis on kahepoolsete lõikeservadega ja erinevate kujudega on mõeldud kullast lehekeste lahtilõikamiseks ja nende ülekandmiseks raamatust padjale. Valmistatakse painduvast vetruvast terasest. Erinevate kujude ja mõõtmetega pintsleid. Teraskonkse kasutatakse puhastamiseks ja nikerduste poolitamiseks peale plastmassi pealekandmist.

Peenedispersiooniline plastmass, lakid ja kulla lehekesed kantakse pinna peale erinevate kujude ja mõõtmetega pintslitega.

Lühidalt võib kuldamise tehnoloogiat ette kujutada järgmisel viisil:

  • Kuldamiseks ettevalmistatava puidu pind määritakse kuuma tisleriliimi (näiteks nahaliimi) lahusega. Seejuures laiad pinnad, suured nikerdused ja konstruktsiooni erinevate osade kokkupuutekohad tõmmatakse üle kuumas liimilahuses niisutatud ja väljaväänatud hõreda linase lapiga.
  • Peendispersioonilisele plastmassile kantakse mitmed kihid, kuivatades ja lihvides igat kihti. Nikerduse plastmassiga katmisel teostatakse reljeefi poolitamist, et säilitada tema kindlapiirilisust.
  • Lõpuks plastmass lihvitakse hoolikalt ja läigestatakse, viies tema pinna kõrge sileduseni.

iDevice ikoon Kuldamisvahendid
Kuldamiseks ja hõbetamiseks kasutatavad tööriistad ja materjalid

iDevice ikoon Kullatud tooted