Kaitsmine

Kaitsmine - puhastatud pinna töötlus kaitseainetega. Kaitsmine vähendab pindade määrdumist ja kulumist, parandab nende välimust ja omadusi.

Kaitseained - vahasid, plastmasse või vaiku sisaldav aine, mis moodustab puhastatud pinnale kaitsekihi.

Kaitsemeetodod: pinde töötlus kruntainetega, vahatamine, õlitamine, pindade töötlus tekstiilide kaitseainega, pindade töötlus antistaatilise ainega.

1. Kruntainetega töötlemine

Poorsed pinnad kaetakse ainega, mis täidab poorid, kuid ei moodusta pinnale kaitsvat kilet. Kruntainetega töötlemise järel soovitatakse vahatada.

2. Vahatamine

Vahatamisega saab kaitsta pinda kulumise ja parandada selle puhastatavust. Vahatamine lisab pinnale läiget, mida sageli peetakse puhtuse märgiks.

3. Parandus-vahatamine

Kui vaha on kulunud või kahjustanud vaid väikestel aladel, siis võib teha nn parandusvahatamist. Vaha ja mustus eemaldatakse kulunud alalt, vältides vee ja puhastusainelahuse sattumist kogu pinnale. Vahatamiseks kasutatakse sama vaha, mis on põrandal. Paranduskihtide peale kandmisel tuleb jälgida, et parandatud koht sulaks võimalikult hästi kokku ülejäänud põrandaga. Hea tulemuse annab läigestamine. Tavalise vahatamise käigus võib kanda käigu radadele ja muudesse enam kuluvatesse kohtadesse ühe vahakihi rohkem

4. Kivipõrandate küllastamine

Kivi on poorne materjal, seetõttu kinnitub pooridesse mustust. Kivipindade kaitsmiseks kasutatakse kivipõrandate küllastamist (sinna vaha ei kanta). Selleks tuleb põrand kõigepealt hoolikalt puhtaks pesta ja töödelda seejärel spetsiaalse kiviküllastusainega. Põrandale tuleb ainet kanda võimalikult õhuke kiht. Küllastamine ei muuda põranda välimust (värv, läige), kuid täidab poorid. Küllastatakse uusi põrandaid, kuna kasutusel olnud põrandate puhul ei ole võimalik poore täielikult puhastada ja seega ei saa ka kiviküllastusaine täielikult mõjuda. Küllastatakse ka vuuke, et vältida nende määrdumist.

5. Kivipõrandate kristalliseerimine

Kristalliseerimise käigus muudetakse kivipõrandas sisaldub lubi teatud kemikaalide abil kaltsiumränifloriidiks. Selle tulemusena põrand muutub tugevamaks. Kristalliseerimise teostamiseks on vaja spetsiaalseid vaheneid ja koolitatud tööjõudu.

6. Pindade töötlemine antistaatikutega

Sünteetilistest kiududest tekstiilpõrandate, plastikpõrandate, mööbli elektriseerimist saab vähendada, kui peale puhastamist pindu töödelda antistaatikutega. Staatilise elektri tekkimist soodustab kuiv koristusmeetod.

7. Tekstiilpindade töötlemine kaitseainetega

Kaitseainetega töötlemine tekitab mustust hülgava kihi. Näiteks toidu ja kohviplekke võib kaitstud pinnalt eemaldada niiskelt pühkides. Kaitseaine kantakse puhtale pinnale. kaitse ei ole igavene. Pinna mehhaaniline kulutamine kulutab ka kaitseainet. Pesu suhtes käituvad kaitseained erinevalt. Üks ainetüüp jääb pinnale ka peale pesu. Teine ainetüüp eemaldub pesuga täielikult, kuid eeliseks on , et kaitseainega eemaldub sisse imendunud mustus.