15.- 16. sajandi Itaalia

iDevice ikoon
Inimene tunneb end juba üksikindiviidina kindlalt ja ei vaja kogukonda enda ümber. Tekib huvi antiigi vastu. Inimene on oluline, eriti kui ta midagi oskab. Kunst pole enam anonüümne. Hakatakse rääkima laste kasvatamisest ning võetakse koduõpetaja, kes õpetab kõigile kõike. Tüdrukud õpivad ratsutamist ja vehklemist ja poisid kokkamist.

Naine peab mehele olema elukaaslane, sõber ja armuke. Katariina Svorsa kirjutab raamatu lõhnade valmistamisest, kus sees kosmeetika ja lõhnavete segamise nippe. Samuti peatükk kuidas kiirelt lahendada ebameeldivaid olukordi. Selles peatükis on õpetusi kuidas teha mürgitatud kindaid, õunu ja muud huvitavat.

1492 avastab Kolumbus Ameerika. Sealt tuuakse kõige muu huvitava hulgas kaasa ka süüfilis. Seetõttu pannakse 16 sajandil kinni kõik avalikud saunad ja pannakse alus nn pesematuse kultuurile.

iDevice ikoon Naine
Kahvatu jume ei ole hea. Sobiv näovärv segada munaga ja katta sellega nägu. Pärast värvi kuivamist töödelda seda värnitsaga. Maha sai ainult munaga lahustades. Hea värv püsis kaua ja ei lahustunud vees. Ühesõnaga päris kõva keemia oli. Nagu meie poodides müüdud Värnitsa värvid. Brrr.
Ilus oli kui otsaesine oli 1/3 näost. Kel vähem raseeris otsaesise paljamaks. Nina pikk ja kitsas, suu pisike ja korallpunane, rääkides paistab vaid 4-5 hammast, rüht sirge, paks ei tohi olla, liig peen ka mitte. Et pikkus oleks sobiv kanti puidust kombasid Veneetsias. Esimene versioon kontsakingadest siis.

Itaalias oli palju linnriike ja valitsejateks olid kaupmehed. Seega ka mood oli rikka kaupmehe ja pankuri mood. Rikkus ei ole päritud vaid ise teenitud. Seega riietus peab olema harmooniline ja moodustama terviku. Kärtsud värvid pole enam moes. Materjalid on kallid. Kasutatakse siidi ja sametit. Eriti kallis on must. Siid eriti peen kui läbi tikkida. Eriti ilus ja kallis on kuld või hõbeniidiga tikitult, kus 1 m riiet kaalub 3 kg.

Mehed käisid tol ajal ringi riiete all rõngassärk, kuna kardeti intriige ja pussitamisi.

iDevice ikoon Taskurätt
Nuuskamist peeti raskeks eksimuseks. Mapa - It.k võetakse kasutusele vana Rooma riigis juba. Julius Cesar oli kroonilise nohuga ja temal vaja. Samuti oli hea Colosseumis rätiga lehvitada. Nähti sind paremini nii. Vahepeal unustati rätik kuid 16 sajandil võeti uuesti kasutusele ja kasutati higi pühkimiseks. Pruudid tegid kaasavarasse fatsoleto e siidist räti mille servas olid kaunistused. Reeglina oli selleks pits. 1 pits tuli üldse kasutusele 15 sajandi lõpus ja tehti see kuld või hõbeniidist. Sellised pitsid pole hooldatavad.

Araabiamaades kooti juba 6 sajandil. Itaalias 13 sajand ja mujal 14 sajand. Eestis hakatakse kuduma 15 sajandil.

Noored kannavad seda mis on moes vanemad seda mis on kallis. Mantlid on lopsakad. Noortel meestel lühike pluusi osa. Nüüd on alumisest tuunikast arenenud särk linast või siidist, mille peal on kuub villast või brokaadist või sametist. Siiani magati öösel samas särgis mis kõige alumine oli. Nüüd kui alumine särk oli peenest pitsist tuli esimest korda kasutusse ööriietus.

Naised kandsid paikkonniti erinevaid riideid. Ampiirstiilis, rind kinni seotud kleit. Allumine kleit on cott peal tsimaru, mis on külgedelt kokku õmblemata, et tuua esile alumine kleit. Varukad nööriti nii, et alumine särk paistis välja.

Juuksed olid kõige ilusamad, kui nad olid mee karva või mis tahes blondi varjundiga ning soengus paelte ja pärlitega. Naised kasutasid juuset pleegitamiseks spets kübarat Solna, kus keskel oli auk kust juuksed läbi tõmmati ja äärele laotati pleegitamiseks. Aga nägu jäi serva alla varju. Nii äädikaga niisutades ja päiksega pleegitades püüti saada blonde juukseid. Siis üks hea kuid kahjuks poolik retsept juuste blondeerimiseks oli veel sisalikud, mesilsed ja midagi veel kuivatada ja pulbriks. Segada miski ainega ja siis see möga pähe.

Eriti moekas oli naine kel oli pihik ja seelik ning nende juurde sobivaid ära käivaid varukaid mitu paari. Paar mis sobis pihiku paar mis sobis seeliku ja mine tea veel mis sobivusega varukad siis.