Põrandatarind

Põrandatarindi ehitust alustatakse kuivades oludes siis, kui katus on peal ja hoone sisemised, põranda toetamiseks mõeldud müürid või postid on valmis. Põrandatalade vahekaugus on tavaliselt 600 mm (400 mm), et võimalike jäigastavate sidemete materjalide (nt tuuletõkkeplaatide) kadu oleks minimaalne. Põrandatalade samm sõltub samuti põranalaua paksusest ja põranda kasutuskoormusest.

Talade projekteerimisel pole alati probleemiks kandevõime, vaid võnkumine, mida saab ära hoida põranda jäigemaks muutmisega. Soovituslikud sildeavad erinevate põrandatalade kasutamiseks põiki jäigastamisega on esitatud tabelis 1.

Puidust sein ja välissein moodustavad ühtse terviku. Välisseina karkassipostide vahesamm ühtib tavaliselt talade vahekaugusega. Välisseina alumise sidepuu kõrgus kontrollitakse loodiga üle ning vajadusel tasandatakse ebatasasused tsemendiga. Alumise sidepuu ega talade alla ei või teha kiilkonstruktsioone!

Talade alla naelutatakse tuuletõkke materjali kandeliistud või tugilauad. Talad naelutatakse alumise sidepuu ja võimalusel ka karkassiposti külge. Kui tala on paigas, paigaldatakse kandeliistudele lauad (must põrand). Niiskusest tekkiva puidu mahumuutuse tõttu jäetakse laudadele paari millimeetrilised vahed. Laudu ei pea kandeliistudele naelutama. Laudadele asetatakse pehmed ja läbivajuvad tuuletõkkematerjalid (joonis 5). Jäiga (min 25 mm paksuse) puitkiud- või soojusisolatsioonplaadi võib naelutada otse kandeliistudele. Plaatide põikivuukide alla pannakse tugilaud ja vuugid teibitakse. Tuuletõkkematerjalide tihedus on eriti oluline välisseina põranda liitekohas ning läbiviikude juures.

Alt tuulutatavat puitkarkassiga põrandat vaadeldakse soojustuse seisukohast kui välispiiret. Soojakadu põranda m² kohta võib olla sama suur kui välisseina kaudu. Soojakao vältimiseks, et tagada soojajuhtivus 0,22 W/(m²K), soojustatakse põrandad ca 200 - 250 mm paksuse soojustusmaterjaliga. Põrandatarindis ei kasutata eriti puhutavaid isoleermaterjale. Puistevilla vajumisel väheneb soojustuse isolatsioonivõime.

Joonis 5 Talade paigaldamine Joonis 6 Taladevaheline soojustus
Joonis 7 Laagidevaheline soojustus

 

Talade vahed täidetakse soojustusmaterjaliga. Mitmekihilise soojustusmaterjali vuugid ei või sattuda kohakuti. Taladele kinnitatakse laagid. Seina samaaegse soojusatamise korral ulatub seina aurutõkkekile 150 mm põrandalaagidele (joonis 6). Laagide ülapind mõõdetakse horisontaalseks, sest see jääb põranda pealispinna põhjaks. Madalamad kohad tõstetakse taladelt kiiludega kõrgemale ja kõrgemad kohad hööveldatakse madalamaks.

Laagide vahele paigaldatakse mineraalvill ning laagidele aurutõkkematerjal, mis ühendatakse liistuga seina aurutõkkega (joonis 7). Kui seina aurutõke ei ulatu põrandale, peavad põranda aurutõkke servad ulatuma vähemalt 150 mm ülekattega seinale.



Joonisel 8 on kujutatud laagideta põrandatarindit.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Joonis 8 Põrandatarindi skeem

 

Järgmiseks põrandatööks on põrandalaudade või alusplaadi ja parketi paigaldus, mis ei ole antud õppematerjali teema. Põrandalauad, parkett või mõni muu kattematerjal paigaldatakse enamuses pärast seinte ja lae viimistlust, et mitte rikkuda puhast põrandapinda.