Dante Alighieri

DANTE ALIGHIERI (1265-1321),

keda on nimetatud keskaja viimaseks ja ühtlasi uusaja esimeseks poeediks. Temas pole enam keskaja inimese alandlikkust ega alistumist autoriteetidele. Dante oli üks paavstivastase partei juhtivaid tegelasi Firenzes, mistõttu ta linnast pagendati (1302) ja elu lõpuni mujal elas.

 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Dante_Alighieri

Tema kaks tähtteost on "Uus elu" ja "Jumalik komöödia"

"Uus elu" on proosatekstidega põimitud armastuslaulude kogu, milles Dante ülistab oma noorpõlve armastust, varasurnud Beatricet, kes esineb ka luuletaja hilisemas loomingus.

"Jumalik komöödia" (kirjutatud pagenduses 1307-1321) on suur allegooriline poeem nägemuslikust teekonnast hauatagusesse maailma.

iDevice ikoon "Jumaliku komöödia" sisukokkuvõte

1. osa "Pôrgu"

Peategelaseks on Dante ise, kes ühtlasi kehastab inimest üleüldse. Luuletaja on maise elu poolel teel eksinud paksu metsa, mis sümboliseerib maist PATUELU. Ta ei leia väljapääsu. Teda ründavad PANTER, LÔVI ja HUNT, kes on inimlike pahede kehastajad. Luuletajale tuleb appi Vana-Rooma poeet Vergilius (sümboolne, pöördumine antiigi poole). Vergilius viib Dante patumetsast välja pôrgusse. Dante on pôrgu väga selgelt välja joonistanud. Pôrgu koosneb üheksast ringist, kusjuures patused on paigutatud ringidesse vastavalt patu suurusele. Luuletaja vestleb patustega, selguvad patu pôhjused. Dante kohtab nii tegelikult elanud inimesi kui kirjanduslikke tegelasi.

 

 

meiekirjandus.pbworks.com

2. osa "Puhastustuli" ("Purgatoorium")

Pärast pôrgut läbivad Dante ja Vergilius puhastustule, mida on kujutatud leegitseva mäena.

3. osa "Paradiis"

Seda on kujutatud ring-ringilt jumaliku valguse poole tôusva püramiidina. Vergilius ei saa astuda üle paradiisiläve, sest on pagan. Nüüd tuleb Dante saatjaks armastatu Beatrice, kes viib Dante "kümnendasse taevasse", kus Jumal end talle ilmutab valguse ja armastusena. (Beatrice'ile pühendas Dante pärast oma armastatu surma teose "Uus elu", mis oli tolleaegses Euroopa kirjanduses uudne: ükski kirjanik polnud varem oma armastust pihtinud autobiograafilises luuleraamatus.)

 

Veel "Jumalikust komöödiast":

arvul kolm on sümboolne tähendus - teose kolm osa tähistavad hauataguse elu sfääre:
  • Põrgu, Puhastustuli, Paradiis
  • —Kolm kiskjat, kes sümboliseerivad inimese kõige ohtlikumaid pahesid:lõvi upsakust, vägivaldsust ja uhkust, panter valelikkust, reetlikkust ja lihahimu, emahunt kasuahnust ja enesearmastust

Seitse surmapattu: uhkus, kadedus, viha, laiskus, ihnus koos pillamisega, liigsöömine ja liiderlikkus

 

KOKKUVÔTE:

Kerged on patud, mis on sooritatud selle nimel, et muuta maist elu paremaks, inimlikumaks. Rängad patud on teod, mis on suunatud inimsuse vastu


iDevice ikoon Mõiste

POEEM - pikem, mitmeosaline lüroeepiline luuleteos, mida iseloomustab jutustav süžee. Sisuliselt haardelt ja mahul väiksem kui eepos, vormi poolest suhteliselt vaba. Poeemist sai meelisžanr romantilistele luuletajatele (nt Byron, Puškin, Lermontov)