Silmkoeesemete parandamine

iDevice ikoon

NÕELUMINE

Silmuselisi pindu parandatakse ja tugevdatakse nõelumisega. Nõelumiselõng valitakse samasugune või lahedane sellele, mida oli kasutatud eseme kudumisel.

Sämpisteline nõelumine sobib igasuguste aukude nõelumiseks. Nelinurksete aukude puhul õmmeldakse üle augu sirged aluslõngad, mille peale õmmeldakse ridade kaupa sämpisteid.
Ümmarguse augu puhul hakatakse nõeluma sämppistetega mööda augu äärt ja iga järgmine rida õmmeldakse eelmisest sissepoole.
 
Eelpistelise nõelumisega saab silmuskoelist pinda parandada ja tugevdada. Seda tehakse alguses ühes suunas ja siis ristpisteliselt teises suunas. Augu kohale tekib lõngade ristlemisest uus pind.

Nõelutud kohti võib peita kas heegelmotiivi, aplikatsiooni või tikandiga.

 

 

LABAKINNASTE PARANDAMINE

Kui labakinda peopesa ja pöial on väga kulunud, on soovitav nõelumise asemel kinnas terveks kududa.

Võib kududa täiesti uue pöidla. Selleks lõigatakse pöial kulunud kohast maha, harutatakse seni, kuni kõik silmused saab kenasti vardale võtta ja siis kootaksegi uus pöial.

Sama moodi võib toimida ka kindaotsaga.

Kui aga kulunud on üksnes kinda peopesa, korjatakse peopesa silmused vardale ja kootakse edasi-tagasi kududes uus peopesa. Kahandatakse nagu kinnast ikka. Uus osa õmmeldakse kinda külge, kindal pööratakse pahempool välja ja katkine osa lõigatakse ära. Lõikeserv õmmeldakse hargnemise vältimiseks sama lõngaga veel kord üle. Samamoodi parandatakse ka pöidla peopesapoolset osa.

Kui kudumisoskusi on rohkem, võib uue osa kududa kohe kinda külge. Selleks kootakse uuel osal iga rea viimane silmus kokku kindlalt vardale tõstetud silmusekaarega.


 

 

SOKKIDE PARANDAMINE

Kui sokkide kannad, tallad ja otsad on väga kulunud, siis ei aita ka nõelumisest ning säästliku eluviisi korral kootakse lihtsalt uued sokiosad. Selleks korjatakse soki Kannalakast kõrgemalt vardale kahe varda silmuste jagu silmusekaari ja kootakse edasi-tagasi kudumise töövõttega puuduv sääreosa, kannalakk, kannapõhi ja -kiil ning pöia tallaosa. Seejärel luuakse silmuseid, kui oli tervel sokil samal kohal.Soki ots kootakse ringselt ja kahandatakse sobivat tehnoloogiat rakendades.

Uus sokiosa asetatakse vanale kulunud sokile, sobitatakse kohale ning kinnitatakse mõne nööpnõelaga ja kinnitatakse vana osa külge. Sokil pööratakse pahempool välja ja katkine osa lõigatakse ära. Lõikeserv õmmeldakse hargnemise vältimiseks sama lõngaga veel kord üle.

Ka siis, kui on vaja ainult uut kanda, soki otsa või talda, võib toimida niisamuti. Kootakse ainult vajaliku osa ja õmmeldakse sokile külge.


Vanad sokid saab huvitavamalt ära parandada, kasutades teist värvi lõngu ja dekoratiivseid õmblusi - varesejala-, ahel-, sämp-, risttik- vm pisted.  


Litsenseeritud: Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.5 License