Juuste lõikamise tööriistad

iDevice ikoon

Juukselõikust teostatakse kääridega, fileerkääridega, habemenoaga, juukselõikusnoaga (žiletiga) ja juukselõikusmasinaga.

Juukselõikuse töökäigus kasutatakse juukselõikuse kamme, juuksesalgu kinnitamiseks juukseklambreid ja juuste niisutamiseks veepritsi.

 

Järgnevalt tööriistade iseloomustused.

 

Kammid

Läbi aegade on kamm olnud juuksuri kõige vajalikum tööriist. Ilma kammita ei tehta juuksuritöökojas ühtegi tööoperatsiooni.

Materjalid, millest kamme valmistatakse, peavad olema tugevad, vastupidavad ja ei tohi deformeeruda kuumas vees ning kammi piid ei tohi olla teravad. Kamme valmistatakse luust, kapronist, plastmassist, puust. Kammi vorm oleneb selle kasutamisest.

Juukselõikuskamm - ühel pool on hõredamad ja teisel pool tihedamad piid. Kammid on erineva pikkuse ja suurusega. Iga juuksur valib kammi vastavalt oma käe suurusele.

Hästi hõre lai kamm - juuste lahti kammimiseks.

 

Juukselõikuskäärid

Tänapäevased professionaalsed juukselõikuskäärid on väga erinevad. Kääre valmistatakse terasest - legeeritud või süsinikurikkast terasest.

Süsinikurikas teras on raua ja süsiniku sulam. Legeeritud teras on rikastatud mitmesuguste lisanditega. Näiteks kroom ja nikkel annavad täiendava kaitse roostetamise vastu, vanaadium ja molübdeen tugevuse ja kulumiskindluse, volfram ja vanaadium lisavad vastupidavust.

Lisaks eelttoodule mõjutab terase tugevust ka terase töötlemine. Karastatud teras on paremate omadustega kui karastamata.

Kääridel peab veel olema kas kaitsekiht - kas kroom või titaan. Tänu nende metallide omadustele on tööriist kulumiskindlam ja hüpoallergilisem ning kaitstud roostetamise vastu.

Loomulikult ei ole kvaliteetne materjal ainus asi, millele tähelepanu pöörata. Mitte sugugi vähem oluline pole kääride välimus.

Esemene asi, mida vaadata, on kahtlemata lõiketerad. Nendest sõltub kääride otstarve. Käärid koosneva kahest lõiketerast, mis võivad olla erineva pikkusega ja mida reeglina mõõdetakse tollides (1 toll = 2,54 cm).

Kääride lõiketerade pikkus on: 4,5 tolli, 5 tolli, 5,5 tolli, 6 tolli, 6,5 tolli, 7 tolli, 7,5 tolli.

Samavõrd oluline on ka lõiketerade otste teravus. Mida peenemad otsad on, seda täpsem ja kvaliteetsem saab olla ka tehtud töö.

Tähtis on ka kääride lõiketera sisekülg. Sõltuvalt lõiketeradest jagunevad käärid kas sirgeteks või fileerimiskäärideks.

Nagu teada, on tavaliste sirgete teradega kääridel teatud teritusnurk, millest sõltub lõike kvaliteet. Nurk sõltub kääride otstarbest (kas sirge või libiseva lõike jaoks). Lõiketera kalle ei tohi olla väiksem kui 50 kraadi. Kui see on suurem, siis käärid lihtsalt hakivad juukseid. Tavaliselt teevad tootjad selle puuduse kõrvaldamiseks ühele või ka mõlemale terale spetsiaalsed mikrosälgud. Lõikenurgaga on seotud oma saladus.Tihti võib kuulda, et käärid on iseterituvad või nendel on teemantteritus. Ent seda pole olemas. Kõik käärid nürinevad ja vajavad aeg-ajalt teritamist ja reguleerimist. Teemantteritus tähendab lõiketera töötlemist teemantlihviga.

Kääride sujuv avamine ja sulgemine on eduka töö olulisemaid aspekte. Seetõttu tulebki kääre ostes veenduda, et need oleks balansseeritud ning lõiketerad kogu pikkuses üksteise vastas, kui käärid on kinni. Käärid ei tohiks liikuda liiga kergelt ega ka liiga raskelt. Liiga kergelt liikuvad käärid hakkavad juukseid vahele tõmbama. Ideaalis peaksid käärid avanema ja sulguma pehmelt ning lõiketerad peaks saama jätta ükskõik missugusse asendisse, ilma et need lahti või kinni vajuks.

Käärid on varustatud reguleerimismehhanismiga (seadekruviga), mis võib nende liikuvuse sujuvust reguleerida. Kruvi võib olla kas väljaulatuv või sügavamal, tugevalt kinnitatud, või "ujuv", kuid igal juhul aitab see reguleerida kääre vastavalt kliendi juuste tüübile ja strukruurile.

Lisaks mõjutab kääride kvaliteeti ja vastavalt ka hinda täiendavate "mugavuste " olemasolu või puudumine. Näiteks niinimetatud sabake ehk väikese sõrme jaoks mõeldut sõrmetugi, mis võib olla ka äravõetav. Mõnel mudelil on pöidla jaoks keerlev rõngas, mida saab kinnitada spetsiaalse võtme abil. Käepideme osa võib olla kaetud spetsiaalse kummiga, et juuksur sõrmedega külma metalli ei tunneks.

 

 

Fileerimiskäärid

Sõltuvalt hammaste asetusest lõiketeral (kas ühel või kahel korraga) nimetatakse fileerimiskääre kas ühe- või kahepoolseteks. Fileerimise kõrgus (lihtsalt tihedate juuste õhendamisest kuni juustele kohevuse andmiseni) sõltub hammaste mõõtudest ja kujust. Kui hammaste kõrguse olulisus on veel arusaadav, siis hammaste kujule ei pöörata erilist tähelepanu. Erineva laiusega hammaste abil saab luua sulgjad, kergelt langevad kihid, teha pehmelt järgulist soengut ja anda juustele kohevust.


Juukselõikusmasinad

Vaatamata elektriliste juukselõikusmasinate mitmekülgsusele on tänapäeval selle ala liidriteks maailmas kolm firmat: Moser Saksamaalt, mis kuulub Ameerika kontserni WAHL koosseisu, Ameerika firma Oster ja Thrive Jaapanist.

Professionaalsed juukselõikusmasinad saab klassifitseerida kahte põhitüüpi: vibratsioonmasinad, milles on ankruga elektrimagnetpool, ja rootormasinad, milles on elektrimootor. Elektrimootori võrgutoite järgi võib rootormasinaid omakorda kolme rühma jagada:

1. elekrimootori toide pingega 220-240 V elektrivõrgus ja elektrivoolusagedusega 50-60 Hz;

2. elektrimootor, mis saab voolu kombineeritult adapterilt või akupatareilt;

3. elektrimootor, mis saab voolu ainult akult.

Euroopa riikides on kasutusel elektrivõrk pingega 220V. USA-s Jaapanis Aasia riikides on elektrivõrgu pinge 110V.

Vibratsioonmasinad on konstruktsioonilt kõige lihtsamad juukselõikusmasinad. Voolu saavad need vahelduvvooluvõrgust, olenevalt mudeli võimsusest 9-15W. Funktsioneerimise põhimõte on samuti lihtne: neisse on paigaldatud elektrimagnetpool, mis positiivse-negatiivse voolu mõjul liigutab ankrut edasi-tagasi. Vibratsioonimasinatega on võimalik teha suurem osa juukselõikusoperatsioone, kuid ainult kesktasemel.

Terade lõikamisservad peavad olema alati õlitatud, sest terade plokk - kaks terasest plaati, mis on vedru abil kokku surutud - sooritab minutis tuhandeid edasi-tagasi liigutusi. Suurest töökoormusest tulenevalt pole vahet, kui kvaliteetne on teie lõikusmasin - määrdeaine puudumisel muutub see mõne nädala jooksul kasutuks metallitükiks. Kõige õigem on puhastada ja õlitada lõiketeri mitu korda päevas, pärast igat juukselõikust. Kasutada tuleks ainult spetsiaalset teradele mõeldud õli/määret.

Kasutades erinevaid otsikuid ja reguleerides tera kõrgust võib sooritada erineva pikkusega lõikusi.

Kõikidele vibratsioonimasinate ankrutele paigaldatakse poroloonist käsn, mis täidab filtri rolli. See on väga tähtis - seda kasutatakse spetsiaalselt selleks, et hoida ära juuste sattumist masina korpusesse. Käsna saab vahetada.

Olenevalt mudelist ei tohi vibratsioonmasina puhul pidev, katkestamatu töörežiim ületada 10-20 minutit. See nõue on tingitud vibratsioonmasinate mootori tüübist.

Vooluvõrku ühendatavad rootormasinad - nendel on järgmised iseärasused.

- võimas mootor;

- vibratsiooni puudumine;

- tööaja piirangu puudumine;

- pikk kasutusaeg;

- mootori õhkjahutus;

- suured mõõtmed;

- erinevaks kasutuseks mõeldud vahetavate terade ja otsikute lai valik.

Rootormasinatel on võimas mootor, mis paneb reduktori abil terad tööle. Iga 3-4 kuu tagant on soovitav asendada vana tihkemaks muutunud määre reduktoris uuega. Kõigil rootormasinatel on õhkjahutus. Rootoril on tiivakesed, mis pumpavad õhku ja see jahutab mootorit. Sisemehhanismide kaitseks võõrkehade eest on masinasse paigaldatud õhufilter, mis vajab perioodiliselt puhastamist. Tähtsaks masina tööd mõjutavaks faktoriks on söeharjakeste olukord. Söeharjakeste kasutamise aeg on 2-3 aastat. Rootormasinaga töötades peab jälgima ka rihma seisukorda (tavaliselt on need "plastkeelekesed", mis kannavad mootori võimsuse üle terade plokile.) Teri paigaldatakse ainult töötavale masinale. Standardne terade plokk töötab 2-3 aastat.

Kombineeritud toitega rootormasinad - suureks eeliseks on kombineeritud toide, mis võimaldab töötada vahetpidamata. Kõigele positiivsele vaatamata on kombineeritud toitega masinatel ka üks puudus: aku mõjutab tugevasti mootori tööd. Kui aku on laetud, ei saa mootor vooluvõrgus töötades kogu ettenähtud võimsust kätte. Kui aku on laetud maksimaalselt, ei hakka masin üldse vooluvõrgus tööle. Selleks et masin töötaks korralikult, tuleb seda vähemalt kord kuus n-ö treenida. Selleks tuleb töötada aku voolu kasutades nii kaua, kuni masin seisma jääb. Seejärel tuleks 20-30 sek. möödudes aku uuesti 8-16 tunniks laadima panna ning 2-3 minutit pärast laadimisaja lõppu uuesti täiesti tühjaks kulutada ja siis taas laadima panna. Esimesel kasutuskorral on soovitav kõiki akusid laadida 14-16 tundi.

Akumasinad - sellistel masinatel on vaid akutoide. Tavaliselt on katkestusteta töö tagamiseks kaks akud. Energiavaru 45-60 minutid.

Masinatel on viiepositsiooniline lõikepikkuse reguleeritav mehhanism (0,1-3mm). Komplekti kuuluvad vahetatavad lõiketerad nii lühikestele kui pikkadele juuste.

 

Juukselõikusnuga (žiletiga)

Selle töövahendiga saab juukseid nii lühemaks lõigata kui ka fileerida õhemaks. Lõigatavad juuksed peavad olema täiesti märjad, kuna see kahjustab vähem kui kuivade juuste fileerimine. Žilettnuga on nii ühe kui ka kahepoolse hammastikuga. Hammaste vahele asetatakse žilett, mida saab vahetada. Žiletiterad on vastavalt noale erineva pikkusega.


Habemenuga

Habemenoaga saab juukseid nii lühemaks lõigata kui ka fileerida õhemaks. Lõigatavad juuksed peavad olema täiesti märjad. Habemenoaga kujundatakse nurgad, kõrvakaared, puhastatakse kael allapoole juuksekasvupiiri. Habemenuga tuleb hoida ja juhtida kindla käega.

 

Kurenokad e. kurenäpid. Klambrid

Tänapäeval kurenokad e. kurenäpid on erineva kujuga, suurusega ja disainiga. Kurenäpid on plastmassist, metallist, üks haar plastmassist ja teine haar metallist. Neid kasutatakse juuste kinnitamiseks juukselõikuse ajal sageli lühikeste ja poolpikkade juuste puhul.

Klambrid on plastmassist ja kasutatakse pikkade juuste kinnitamiseks juukselõikuse ajal.


 

Veeprits

Veepritse on erineva kujuga, suurusega ja disainiga. Iga juuksur valib endale tööks sobiva käe järgi veepritsi.


iDevice ikoon Pildigalerii
Näita Kammid pilti
Kammid
Näita Käärid pilti
Käärid
Näita Ühepoolsed fileerkäärid pilti
Ühepoolsed fileerkäärid
Näita Kahepoolsed fileerkäärid pilti
Kahepoolsed fileerkäärid
Näita Habemenuga pilti
Habemenuga
Näita Juukselõikusmasin pilti
Juukselõikusmasin
Näita Klambrid pilti
Klambrid
Näita Žilettnuga pilti
Žilettnuga
Näita Veeprits pilti
Veeprits
Näita Metallist kurenäpid pilti
Metallist kurenäpid
Näita Plastist ja metallist kurenäpid pilti
Plastist ja metallist kurenäpid
Näita Plastist kurenäpid pilti
Plastist kurenäpid
Näita Kurenäpid pilti
Kurenäpid

Litsenseeritud: Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.5 License