Sissejuhatus

iDevice ikoon

Kudumi tiheduse ja silmuste arvu määramiseks kootakse tööproov. See on vajalik, kui tahetakse saada õige suurusega ja figuurile hästi sobivat silmkoelist rõivast. Tööproov tuleb kududa sama lõnga, varraste ja koekirjaga, mida kavatsetakse kasutada rõiva kudumisel.

Tööproov ei tohi olla väike ja see tuleb kindlasti viimistleda. Silmuste ja ridade arv loetakse 5x5 cm suuruselt pinnalt tööproovi keskelt.

Sobivad vardad kudumiseks leiab iga kuduja ise. Enam ei kehti ainuüksi vanad varraste valimise põhimõtted, sest tänapäeval kootakse koepindu mitmesuguste efektidega ja tihedustega.

Võib soovitada, et kampsuni kudumisel kasutatakse kolme erineva suurusega varraste komplekti. Kõige jämedamad vardad on kampsuni põhidetailide kudumiseks. Neist varrastest 1...1,5 numbrit peenemaid kasutatakse kehaosa allääre kudumiseks ja neist veel 1 numbri võrra peenemaid varrukate alläärte ja kaelakaarekandi kudumiseks.

Silmkoelised rõivad tehakse figuurilt võetud mõõtudest avaramad.

Silmkoeliste rõivaste kudumiseks vajalikud mõõdud on järgmised:

  1. kaelaümbermõõt
  2. seljalaius (ühest õlanukist teiseni, võib mõõta ka eestpoolt)
  3. rinnaümbermõõt (rinna kõige kõrgemalt kohalt)
  4. puusaümbermõõt
  5. seljapikkus (soovikohane)
  6. varruka pikkus (soovikohane, käsi veidi kõverdatud)
  7. käsivarre ümbermõõt (mõõdetakse käsivarre kõige paksemast kohast)
  8. randmeümbermõõt
Et mõõdaksid õigesti, võid vaadata järgmiselt aadressilt http://khk.ee/oppimine/e-ope/opiobjektid Mare Veenpere koostatud Video “Rõivaste lõigete konstrueerimiseks vajalike kehamõõtude võtmine”.
Foto Tuuliki Vuks´i erakogust

Litsenseeritud: Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.5 License